Elysium: Yeni CennetYaklaşık 2 hafta önce vizyona giren Elysium: Yeni Cennet filmine bugün gitme fırsatı buldum.

Yönetmenliğini Neill Blomkamp’in yaptığı, baş rollerini Matt Damon, Jodie Foster, William Fichtner ve Jose Pablo’nun oynadığı bilim kurgu, aksiyon ve drama üzerine kurgulanmış bu filmi oldukça güzel buldum.

Film hepimizin şikayetçi olduğu, insan sömürüsü üzerine kurulmuş kapitalizm düzeni yer yerden vuruyor. 141 yıl sonra dünyanın nasıl bir yer olacağını, teknolojinin ne kadar ileri gideceğini ve insanlığın ne kadar gerileyeceğini anlatmaya çalışan kaliteli bir yapım olmuş. Sahneler oldukça gerçekçi çekilmiş. Filmde bir kaç mantık hatası dışında gözle görülür büyük bir hata göremedim.

Film konusuna gelecek olursak;

Aradan 141 yıl geçmiş. Dünya’nın nüfusu oldukça artmış. Yaşam standartları oldukça düşmüş.Zenginler dünyanın bu durumuna ayak uyduramamışlar ve uzayda kurulmuş olan Elysium adında harika bir dünyaya taşınmışlar. Bu dünya denen yer, insan yapımı çok büyük bir hava taşıtı. İçinde dağlar, göller, ormanlar, yollar ve yerleşim yerleri bulunan ve sıradan insanların giremeyeceği, sadece parayla vatandaşı olmuş zenginlerin yaşayabildiği bir yer. Teknoloji o kadar ilerde ki, hasta olan bir vatandaş cihazın içine giriyor ve bir kaç saniye içinde tedavi olabiliyor.

Dünya’da çok ağır şartlarda yaşayan ve bir fabrikada çalışan filmimizin kahramanı olan Max, bir kaza sonucu hastalanıyor ve tedavi olabilmek için kaçak yoldan Elysium’a gitmeye kadar veriyor. Olaylarda bu aşamadan sonra başlıyor.

Kısacası, çok yabancı olmadığım bir konu üzerine çevrilmiş bir filmle karşılaştım. Bu film için puanım 10 üzerinden 7. İzlenebilir bir film olduğunu düşünüyorum.

Şimdi gelelim bu filmden tam olarak ne anladım?

Filmi izlerken şunu çok net olarak gördüm, “Amerikalılar dünyadan bir haber yaşıyorlar”.

Neden mi?

141 yıl sonra dünyanın ne hale geleceğinden bahsediyorlar. İyi de kardeşim, bahsettiğiniz kötü durum bizim ülkemizde şuan yaşanıyor. Hatta başka ülkelerde daha kötü durumlardan bile söz edebiliriz. 141 yıl sonrasını kurgularken birazcık olsun dünyadaki insanların ne şartlarda yaşadığını araştırmadınız mı?

Bu dünyada Amerikalılardan başka kimse yaşamıyor mu?. Ya da her millet sizin yaşam standartlarınız da mı yaşıyor sanıyorsunuz?. Bu ne cahilliktir arkadaş!

Keşke bu filmi çekmeden önce dünyayı birazcık gezselerdi. Filmi daha gerçekçi çekebilirlerdi. Bu film için söyleyeceklerim bu kadar. Sizde seyredip düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/36211d1377289772-elysium.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/36211d1377289772-elysium-150x140.jpgFatih ELTUNSinemaElysium: Yeni CennetYaklaşık 2 hafta önce vizyona giren Elysium: Yeni Cennet filmine bugün gitme fırsatı buldum. Yönetmenliğini Neill Blomkamp'in yaptığı, baş rollerini Matt Damon, Jodie Foster, William Fichtner ve Jose Pablo'nun oynadığı bilim kurgu, aksiyon ve drama üzerine kurgulanmış bu filmi oldukça güzel buldum. Film hepimizin şikayetçi olduğu, insan sömürüsü üzerine kurulmuş kapitalizm düzeni yer...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...