12-yillik-esaretÇok geç kalmakla birlikte en sonunda 12 Yıllık Esaret filmine gitmeye karar verdim. 1853 yılında Solomon Northup’un kendi anılarını kaleme aldığı kitaptan derlenen 12 Yıllık Esaret filmi, Solomon Northup’un gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır.

Filme gidip gitmemekte çok kararsızdım. Çünkü filmin çok ağır ve zor bir film olduğunu tahmin ediyordum ki, tahminde doğru olduğunu filmi izlediğimde anladım. Filmin sonunu çok zor getirdim, az kalsın filmin yarısında salonu terk edecektim. Beni yanlış anlamayın, filmin kötü demiyorum; film psikolojik olarak izleyenleri epeyce yorduğunu için bunları söylüyorum. İnsanların ne denli kötüleşebileceğini, ırkçılığın ne kadar acımasız olduğunu görüyorsunuz.  Bu acımasızlığı yapanların da sizin gibi insan olması kendinizi sorgulamak zorunda bırakıyor insanı. Acaba o şartlarda “bende yapar mıydım?” diye.

Filmin yapımcısı Brad Pitt. Filmin sonuna doğru bir inşaat ustası olarak filme giriş yapıyor. Filmin başrol oyuncuları Chiwetel Ejiofor, Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Michael  Fassbender ve Paul Dano’dur. Filmin konusu oldukça basit ve net. Amerika’da özgür bir kişi olarak yaşan Solomon’ın iki insan taciri tarafından kaçırıp köle satılmasını ve Solomon’un 12 yıllık esaret yıllarını anlatıyor. Yani filmi anlayabilmek için bir çaba harcamıyorsunuz. Filmin başlar başlamaz olaylara konsantre olabiliyorsunuz. Film 93 dakika olmasına rağmen bana o kadar uzun geldi ki, filminde sonra “ya 4 saat mi geçti” diye sordum.

Bilmeyenler için bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bu film 2014 yılı en iyi filmi seçildi. Filmin kazandığı başarılara bakmadan filmi seyretmeyin.

Film 2014 oscar ödüllerinde en iyi film ödülünü kazanmıştır.

Film 2014 oscar ödüllerinde En İyi Uyarlama Senaryo ödülünü kazanmıştır.

Lupita Nyong’o filmle 2014 oscar ödüllerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır.

Filmin oyunculukları hakkında çok fazla bir şey söylemek istiyorum fakat bu rolü daha iyi canlandırabilecek oyuncuların olduğuna inanıyorum. Filme bitmek isteyen bayanlara ufak bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bir çok sahneyi bayanların izleyemediğine şahit oldum. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/12-yillik-esaret.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/12-yillik-esaret-150x150.jpgFatih ELTUNSinemaÇok geç kalmakla birlikte en sonunda 12 Yıllık Esaret filmine gitmeye karar verdim. 1853 yılında Solomon Northup’un kendi anılarını kaleme aldığı kitaptan derlenen 12 Yıllık Esaret filmi, Solomon Northup’un gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır. Filme gidip gitmemekte çok kararsızdım. Çünkü filmin çok ağır ve zor bir film olduğunu tahmin ediyordum ki,...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...