Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

 1. Doğum 17 Aralık 1948 (1948-12-17) (61 yaşında) Nazımiye, Tunceli, Türkiye
  Partisi Cumhuriyet Halk Partisi
  Eşi(leri) Selvi Kılıçdaroğlu
  Yaşadığı yer Ankara

  Kemal Kılıçdaroğlu
  (doğum 17 Aralık 1948, Nazımiye, Tunceli), Türk iktisatçı, maliyeci ve siyasetçi. Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. ve 23. dönem İstanbul milletvekilidir.

  Yaşamı
  Öğrenim yaşamı
  Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde doğan Kemal Kılıçdaroğlu, ilk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yaptı. Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden (şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1971'de mezun oldu.


  İş yaşamı
  Lisans öğrenimini tamamladığı 1971 yılında, girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavının ardından Maliye Bakanlığı'nda göreve başladı. Daha sonra hesap uzmanı olan Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa'da kaldı. Hesap uzmanlığını 1983'e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü'ne atandı. Burada önce daire başkanı olarak görev aldı, daha sonra aynı kurumun genel müdür yardımcılığını yaptı.

  Kemal Kılıçdaroğlu 1991 yılında Bağ-Kur'a atandı. Burada genel müdürlük yapan Kılıçdaroğlu, 1992 yılında da Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne geçti. Daha sonra kısa bir süre Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 1994 yılında Ekonomik Trend dergisi tarafından "Yılın Bürokratı" seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu, 1999'un Ocak ayında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden emekli oldu.

  Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu'na başkanlık eden Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi'nde de bir süre ders verdi. Daha sonra Türkiye İş Bankası'nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

  Siyaset yaşamı
  Siyasete girişi
  11 Ocak 1999'da SSK Genel Müdürlüğü'nden ayrılan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Demokratik Sol Parti'den 18 Nisan 1999'daki genel ya da yerel seçimlerde aday olmak için istifa ettiği dönemin gazetelerinde belirtildi. Hangi ilden aday gösterileceğinin tercihini partiye bırakacağını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra 18 Nisan 1999 genel ve yerel seçimlerinde aday gösterilmedi.
  76 - Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?
  Kemal Kılıçdaroğlu
  77 - Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?
  Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sürecinde destekçileri tarafından takılan rozetlerden bazıları

  (Sol üst köşedeki "Kılıçdaroğlu diyen Kemal" yazılı rozet yalnızca Kemal Kılıçdaroğlu tarafından takılmıştır)
  Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. dönem için yapılan 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri'yle Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak Meclis'e girdi.

  Yükseliş
  22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri'nde de İstanbul'dan 23. dönem milletvekili seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, hâlen bu görevini sürdürmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilliği görevine 17 Mayıs 2010 tarihine kadar devam etmiştir.

  Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli'yi, Silivri'de bir arsanın imar durumunu değiştirme karşılığında 1 milyon dolarlık iş takibi ücreti talep etmekle suçladı. Bu iddiasını daha sonra Başbakan Erdoğan'a yönelik bir soru önergesiyle meclise taşıdı.Dişli, iddialar karşısında partisindeki görevinden istifa etti.

  Almanya'nın Frankfurt kentinde görülen Deniz Feneri yolsuzluk davasının Türkiye ayağına ilişkin bazı belgeler açıkladı.
  Kılıçdaroğlu, 22 Eylül 2008 tarihinde düzenlediği bir basın toplantısında, "Baron" olarak adlandırdığı[12] Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında çeşitli iddialar ortaya attı. Fırat'ın en büyük ortağı olduğu Menas adlı şirketin ürünlerini yurtdışına gö*türen tırda 89 kilogram eroin yakalandığını ve Menas'ın hayali ihracat yaptığını iddia eden Kılıçdaroğlu, bu kez de 25 Eylül günü gazeteci Uğur Dündar tarafından yönetilen tartışmada Dengir Mir Mehmet Fırat ile biraraya geldi.Bu tartışmadan bir süre sonra da Fırat, sağlık durumunu gerekçe göstererek istifa etti.

  İstanbul milletvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu, 2009 Yerel Seçimleri'ne Cumhuriyet Halk Partisi'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak katıldı. Seçimi Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Kadir Topbaş kazandı; ancak Kemal Kılıçdaroğlu elde ettiği %36.80'lik oy yüzdesiyle, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için aldığı oy oranını 2004 Yerel Seçimleri'nin % 25'in üstünde bir oranda artırdı. Seçim kampanyası döneminde medya ve halktan büyük destek alan Kılıçdaroğlu için özgün müzik sanatçısı Onur Akın bir şarkı da hazırlamıştır.

  Genel Başkanlık süreci
  Aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi grup başkanvekili iken CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 11 Mayıs 2010 tarihindeki istifasının ardından yaptığı açıklamada parti olağan kurultayında aday olmayacağını belirtse de daha sonra 17 Mayıs 2010 tarihinde CHP Grup Başkanvekilliği'nden istifa ederek kurultayda aday olacağını açıklamıştır.
  22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. Olağan CHP Kurultayı'nda, 1249 delegenin, 1200 delegenin imzasını alarak rekor kırmış ve tek aday olarak kurultaya gitmiştir.

  Özel yaşamı
  Selvi Kılıçdaroğlu ile evli olan Kemal Kılıçdaroğlu, üç çocuk babasıdır. Bir yıl Fransa'da görev yapan Kılıçdaroğlu'nun yabancı dili Fransızcadır.
  2003, 2005 ve 2007 yıllarında verdiği mal bildirimlerini kamuoyuna açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Mart 2009 itibarıyla kendi üzerine 2 konut, 3 kooperatif hissesi ve toplam 2.733 TL değerinde 8 tablo kayıtlıdır.

  Yapıtları
  Kılıçdaroğlu'nun yayımlanmış üç kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.


  • Kemal Kılıçdaroğlu, İşsizlik Sigortası Kanunu-Yorum ve Açıklamalar, TÜRMOB, Ocak 1993.
  • Kemal Kılıçdaroğlu, 1948 Türkiye İktisat Kongresi, 1. baskı DPT, 2. baskı SPK, Eylül 1997.
  • Kemal Kılıçdaroğlu, Kayıtdışı Ekonomi ve Bürokraside Yeniden Yapılanma Gereği, TÜRMOB, Ekim 1997.


 2. 2010-05-22 #2
  ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi'nde 18 yıllık Deniz Baykal dönemi resmen bitti. CHP tarihinde ilk kez rekor sayıda imza ile aday gösterilen "Gandi Kemal" rekor oyla seçilerek CHP'nin yeni genel başkanı oldu.

  Seçimde 1250 delegenin 1197'si oy kullandı. 8 geçersiz oy çıktı. Kılıçdaroğlu 1189 oy ile genel başkan oldu.

  Kılıçdaroğlu ilk olarak partisini 12 Eylül'de yapılacak Anayasa değişikliği referandumuna hazırlayacak. Ardından da Temmuz 2011'deki seçimler gelecek. Bugünden büyük bir rüzgar yakaladığı yorumları yapılan Kılıçdaroğlu'nun asıl sınavı da bu seçimler olacak.

  ATATÜRK'ÜN KOLTUĞUNA OTURUYORUM

  Kılıçdaroğlu genel başkanlığı ilan edildikten sonra kürsüye çıkarak kısa bir teşekkür konuşması yaptı. "Önemli bir görev üstlendiğimin farkındayım. Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit ve Deniz Baykal'ın koltuğuna oturacağım" diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

  "Bu koltuğun sorumluluğunu biliyorum. Koltuğa oturanlar halkı için çalıştı kendisi için değil. Görevimiz asıl şimdi başlıyor. Mücadeleyi ülkenin her tarafına ***üreceğiz. Bana düşen sorumluluğunu bir parçası da size düşüyor. Beraber yola çıkacağız. İktidar koşusunun asıl aslan kaplanları sizlersiniz. Eğer bu mücadeleyi sağlıklı ***ürürsek halkla kaynaşırsak halkın tenini kokusunu hissedersek çözemeyeceğimiz sorun yoktur. Bana yüklediğiniz bu görevin bilincinde sorumluluğunda olarak hepinize teşekkür ediyorum"

  REKOR ADAYLIK REKOR OY

  Kılıçdaroğlu Deniz Baykal'ın istifasından bir hafta sonra il başkanları, milletvekilleri, grup başkanvekilleri ve en son MYK üyelerinin de desteği ile Kurultay salonuna geldi. Aldığı destekler Kurultay salonunda bir şova dönüştürüldü.
  CHP'nin 1249 delegesinden 1200'ünün imzası CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın adaylık dilekçesiyle Divan'a sunuldu.

  Ancak CHP'nin tüzüğüne göre aday olmak için CHP'nin toplam delege sayısının yüzde 20'sinin Divan önünde imza atması gerekiyor. Bu nedenle delegeler Divan kurulu önünde tek tek imza vermeye başladı. Sonuç tam bir rekor oldu. 1249 delegenin 1246'sı Kılıçdaroğlu'nu aday olarak gösterdi.

  TEK BİR FİRE VAR

  Kılıçdaroğlu'nun rekor imza ile aday gösterilmesi ayakta alkışlar ve sloganlarla karşılandı. Kurultay'da 1249 delegenin oy kullanması bekleniyordu. Bu durumda sadece 3 delege Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için imza vermemiş oldu. Deniz Baykal ve Nesrin Baytok'un Kurultay'a gelmediği düşünüldüğünde delegeler içinde tek bir fire verilmiş görünüyor. Kulislerde bu ismin Kılıçdaroğlu'nun adaylığı nedeniyle CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile ters düşen Savcı Sayan veya Yılmaz Ateş olabileceği konuşuluyor.

  ASIL KURULTAY YARIN

  Kılıçdaroğlu beklendiği gibi CHP'nin genel başkanı oldu. Ancak asıl önemlisi CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bundan sonra çalışacağı ekibu belirlemek anlamı taşıyan Parti Meclisi üyelerinin seçimi olacak.

  LİSTEYE GENEL BAŞKAN OLARAK BAKACAK

  CHP kulislerinde günlerdir Parti Meclisi'ne kimlerin gireceği konuşuluyor. Murat Karayalçın'dan Atilla Kart'a, Muharrem İnce'den İsa Gök'e pek çok kişinin ismi geçiyor. Partililer listenin omurgasının belli olduğunu, ancak Kılıçdaroğlu'nun listelere .Bugün bir de "Genel Başkan" unvanı ile yeniden değerlendirmesine kesin gözüyle bakıyor
  kaynak

  Okunma: 3349 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -