Türk Edebiyatında Masal Türünün Gelişimi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türk Edebiyatında Masal Türünün Gelişimi

 1. Türk edebiyatında 'Keloğlan" en tanınmış masal kahramanıdır. Türk edebiyatında La Fontainein masalları Şinasi tarafından 'Tercüme-i Manzume(1859) adıyla Türkçeye çevrilmiştir. Eflatun Cem Güney ise Türk edebiyatının sözlü kültürümüzden gelen masalları derleyip kitap hâlinde yayımlamıştır.


  Türk masallarının kaynağı ile ilgili şimdiye kadar araştırma yapılmamıştır. Ancak, derleme ve sınıflandırma çalışmaları yapılmıştır. Türk masallarını ilk derleyen Rus Türkoloğu F. Wilhelm Radlofftur. "Radloff 1866 ile 1907 yılları arasında Asya Türklerinden derlediği masalları on cilt olarak yayımlamıştır.'

  Türk Edebiyatında Masal Türünün Gelişimi


  Kunos'lan sonra Türk masallarını toplayıp çalışanlar arasında Albert Wesselski. George Jakob, Thedor Menzel ve Friedrich Giese'yi sayabiliriz." Pertev Naili Boralav'ın Wolfram Eberhard ile 1953 yılında yaptığı "Türk Masalları Tip Kataloğu"ndan sonra Boratav önce 1955'de "Zaman Zaman İçinde" sonra 1969 yılında "Az Gittik Uz Gittik adlı eserleriyle Türk masalları hakkında bilgi ve metinlere yer vermiştir.  Türk masalları üzerine çalışanlardan birisi de Eflatun Cem Güney'dir. Avrupalı masalcılardan yaptığı çevirilerden başka, kendisi de geleneğe uygun olarak çocuklara masallar yazmış ve derlemeler yapmıştır. Türkiye'de masal derlemesi yapan bir diğer araştırmacı Naki Tezel'dir. Yine Mehmet Tuğrul da Malatya masallarını derlemiştir. 1960"11 yıllardan sonra üniversitelerde de masal derleme çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Özellikle, Ankara, İstanbul, ve Erzurum üniversitelerinde yapılan tezler Önemli bir boşluğu doldurmuştur. Bunlardan Prof. Dr. Mehmet Kaplan'ın Atatürk Üniversitesinde Saim Sakaoğlu, Bilge Seyidoğlu ve Umay Günay'a yaptırdığı doktora tezleri, masal derlemesi konusunda yapılan önemli çalışmalardır. Yaptırılan bu tezler daha sonra kitap olarak basılmıştır.
  Güncelleme : 2017-11-07
 2. 2017-12-19 #2
  bence iyi ve güzel bi site sizler ne düşünür bilmeme ama bence iyi

  Okunma: 10633 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -