Nasıl İşitiriz? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Nasıl İşitiriz?

 1. İşitme Dört Aşamada Gerçekleşir.

  1.Kulak kepçesi ile toplanan ses dalgaları,kulak yolu ile iletilerek kulak zarını titreştirir.

  2.Çekiç,örs ve üzengi kemikleri bu titreşimi oval pencereye iletir.

  Nasıl İşitiriz?  3.Oval pencereden dalıza iletilen titreşimler buradan da salyangoza geçer.

  4.Ses,salyangozdaki işitme almaçları tarafından algılanır ve işitme sinirleri aracılığıyla beyindeki işitme merkezine iletilir. Böylece işitme olayı gerçekleşmiş olur.

 2. 2010-05-27 #2
  Kulak, işitme ve denge organıdır. Cisimlerin titreşmesi sonucu havada ses dalgaları oluşur. Kulak, ses dalgalarını algılayan duyu organımızdır. Kulak; dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç bölümde incelenir.

  Name:	kulak.jpg 
Views:	5636 
Size:	39,0 KB (Kilobyte) 
ID:	9141


  a. Dış Kulak
  Kulak kepçesi ve kulak yolundan
  oluşur. Kulak kepçesi, kıkırdaktan
  yapılmış kıvrımlı ve esnek bir yapıdır. Çevreden gelen sesleri toplar. Ses dalgaları kulak yoluyla orta kulağa iletilir.


  b. Orta Kulak
  Kulak zarı çekiç, örs, üzengi kemiklerinden oluşur. Östaki borusu orta kulağa açılır. Kulak yoluyla gelen ses dalgaları kulak zarını titreştirir. Çekiç, örs ve üzengi kemikleri bu titreşimleri iç kulağa aktarır. Östaki borusu orta kulağı, yutağa bağlar. Dış kulak ve orta kulak arasındaki basıncı dengeler.

  c. İç Kulak
  İç kulakta hem işitme hem de vücudun dengesini sağlamakla ilgili yapılar bulunur. Oval pencere, yarım daire kanalları ve salyangozdan oluşur. Orta kulaktan küçük kemiklerle taşınan titreşimler iç kulakta oval pencereye aktarılır. Salyangozda, korti organı denilen yapıda işitme duyu hücreleri vardır. Salyangoz içindeki sıvı tarafından iletilen ses uyarıları, duyu hücreleriyle algılanarak işitme sinirleriyle beyne iletilir. Beyinde bu uyarılar yorumlanarak işitme olayı tamamlanır.

  Yarım Daire Kanalları
  Salyangozun üst kısmında bulunur. Birbirine dik yarım daire şeklinde üç kanaldan oluşur. Her iki kulağımızda bulunur. İçinde sıvı vardır. Yarım daire kanalları beyincik ile birlikte görev yaparak dengede durmamızı sağlar. İşitme olayı ile ilgisi yoktur.


 3. 2011-10-20 #3
  çokk güzell sizin sayenizde öğretmennin gözüne yavaş yavaş girmeye başladım çk tşklr

 4. 2012-11-08 #4
  ben bu siteye bayılıyorum . verilen bilgiler hem çok doğru hemde kısa ve öz. yardımlarınız için teşekkür ederim sınava çalışırken çok yardımcı oldunuz . ayrıca site sahibi 13 yaşında mı bna öyle dedilerde :D

 5. 2013-04-24 #5
  gerçekten harika bunu öğretmenimiz ödev vermişti ve bende buradan yaptım çok tşk =D

 6. 2014-04-28 #6
  teşekürler delinet performans ödevinden yüzaldı m
  tümarkadaşlarmı buraya yönlendirecem

  Okunma: 5683 - Yorum: 5 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -