Türkçenin Yanlış Kullanımı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türkçenin Yanlış Kullanımı

 1. Bir yazı ile okuyucuya mesajı doğru iletmede kaynağın önemli bir rolü ve sorumluluğu bulunmaktadır. Bu yüzden mesajı ileten kişi mesajını yazılı olarak iletirken bir takım yazım kurallarına uyması gereklidir. Özellikle öğrencilerin yazı yazarken yaptıkları en önemli hata, noktalama işaretlerine uymamalarıdır.


  - Yazılarda noktalama işaretleri bazen hiç kullanılmamakta bazen de yerinde kullanılmamaktadır. İfadelerin doğru anlaşılması için bu kurallara özenle uyulmalıdır.

  - Bir bilgisayar programı kullanılarak yazılan yazılarda ise boşluk konusuna dikkat edilmelidir. Örneğin,

  Noktadan ve virgülden önce boşluk bırakılmamalıdır.

  Noktadan ve virgülden sonra boşluk bırakılmalıdır. Boşluk bırakılması unutulduğunda noktanın öncesinde ve sonrasındaki sözcükler tek bir sözcük olarak algılanmaktadır. Bu da yazıların kağıt üzerindeki düzenlemesini olumsuz etkilemektedir.

  Parantezler açılırken parantez öncesinde boşluk bırakılmalı, açılan parantezle metin arasında boşluk olmamalıdır. Parantezler kapatılırken parantez öncesinde boşluk olmamalı, sonrasında ise olmalıdır.

  - Diğer bir hata türü yazım yanlışlarıdır. Sözcükler Türk Dil Kurumu'nun belirlediği kurallar göz önünde bulundurularak yazılmalıdır.

  - Yaygın olarak yapılan bir başka hata da sözcüklerin yanlış kullanımlarıdır. Örneğin "neden olmak", " yol açmak" ve "sağlamak" gibi sözcükler çok farklı anlamları verebiliyorken aynı anlamda kullanılmaktadırlar.

  - Ayrıca bazı sözcüklerin Türkçe karşılıkları varken (genelde) farkında olunmadan yabancı karşılığı kullanılmaktadır.


  Genel Yazım Yanlışları


  34 - Türkçenin Yanlış Kullanımı
  Genel Yazım Yanlışları


  Güncelleme : 2017-10-15
 2. 2010-05-25 #2
  hmmm teşekkürler işime yaradı :)

Konu Etiketleri

günlük hayatta türkçenin yanlış kullanımı, türkçenin yanlış kullanımı ile ilgili günlük hayattan örnekler, türkçenin yanlış kullanımı ile ilgili kompozisyon, türkçenin yanlış kullanımı ile ilgili örnekler

  Okunma: 21052 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -