İnsan vücudu için mutlaka gerekli olan vitaminlerden biri K vitamini. Kanın pıhtılaşmasında rol alan, eksikliğinde ölümcül sonuçlar doğuran son derece önemli bir vitamin olan K vitamininin her gün yeni mucizesi ortaya çıkıyor. Araştırmalar yaşlanmayla birlikte görülme sıklığı artan kalp hastalıklarının, inmenin, kemik erimesinin, Alzheimer hastalığının K vitamini ile ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.


Yaşlanmaya Bağlı Hastalıklara Karşı Yeni Bir Silah: K Vitamini


Yağda eriyen vitaminlerden biri olan K vitamini genellikle vücutta bağırsak bakterileri tarafından sentezleniyor. K1 ve K2 vitaminleri olarak doğada bulunuyor. K1 vitamini başta yeşil yapraklı bitkiler olmak üzere soya fasulyesi, ıspanak, karnabahar gibi çeşitli besinlerde bulunuyor. K vitamini kan pıhtılaşmasında önemli rol oynuyor. Yapılan bazı araştırmalar özellikle yaşlılarda kemikleri güçlendirdiğini gösteriyor.

International Hospital Klinik Laboratuvarı'dan Prof.Dr.Fikriye Uras, Japonya'da kemik erimesi konusunda yapılan bir araştırmadan söz ederek şunları söylüyor: "Japonya'da natto adı verilen geleneksel besini tüketen bölgelerde kemik kırıklarının görülme sıklığının, diğer bölgelerden daha az olduğu yıllar önce saptanmıştı". 1000 yıldır tüketilmekte olan bu besin, soya fasulyesinin fermantasyonuyla elde edilmekte olup, K vitaminince en zengin besindir. Bu ilişkinin ortaya çıkarılmasından sonra yapılan araştırmalar sonucunda, bu besinin tüketiminin daha fazla olduğu bölgelerde yaşayanların kanında, K vitamini seviyesinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Kemik erimesi tedavisinde ve bu hastalık henüz oluşmadan önce korunma amacıyla K vitamini, Japonya'da 1995'den bu yana kullanılmaktadır (10-45 mg/gün). K vitamininin güçlü antioksidan özellikleri de vardır."


Kemik Erimesine Karşı K Vitamini

K vitamini eksikliğinde en çok rastlanan sorun kanamaların ortaya çıkması. Bu durum 1900'lu yılların başından beri biliniyor. Bu kanamalar daha çok burun kanaması, adet döneminde aşırı kanama, basur gibi hastalıklarla kendini belli ediyor. K vitaminin eksikliği aynı zamanda kemik erimesine ve kemik kırılmalarına da yol açıyor. 85,000 hemşire üzerinde yapılan "The Nurse's Health Study" adlı araştırma, bir K vitamini kaynağı olan yeşil yapraklı besinleri her gün tüketenlerde, diğerlerine göre yüzde 50 daha az sayıda kemik kırıklarının olduğunu ortaya koyuyor.

Alzheimere Karşı da K Vitamini

Prof.Dr.Fikriye Uras, Alzheimer tedavisiyle ilgili çalışma hakkında bilgi veriyor: "Alzheimer ve benzeri hastalıkların tedavisinde potansiyel ilaç konumunda yoğun araştırmalar sürmektedir."