Top

Sutopunda kullanılan top, 400-450gr ağırlığında, erkekler ve bayanlar için farklı ölçülerde, su emmez ve geçirmez malzemelerden, yüzeyi dikişsiz elde kaymayı önleyici şekilde pütürlü ve işlenmiş ve çoğunlukla sarı, kırmızı ve az da olsa yeşil renktedir.

Oyuncu başlıkları


Sutopu oyuncu başlıkları, rakip takımları ayırt edebilecek şekilde, genelde mavi ve beyaz olmak üzere oyuncuların saç ve kulaklarını koruyacak üzerlerinde bulunan sayılarla tanınmalarını sağlayacak biçimde yapılırlar. Kaleciler ise kırmızı, 1 ve/veya 15 numaralı başlıkları giyerler.

Mayolar


Yüzmeyi engellemeyecek, slip diye anılan mayolar tercih edilir. Bayanlar tek parça mayo giymek zorundadırlar. Oyunda mayolar yıpranabileceğinden oyuncular, özel sutopu mayolarını tercih ederler.

Bunun dışında oyuncular yaralanma ve sakatlanmaya neden olabilecek hiçbir aksesuarı üzerlerinde taşıyamayacakları gibi tırnakları da dipten kesilmiş olmalıdır.

FINA, 1973'den beri her izleyen 2 yılda bir Dünya Su Sporları Şampiyonası içine Dünya Sutopu Şampiyonasını da alır. Bu şampiyonada 1986'dan beri bayanlar da yer almaktadır. İkinci önemli turnuva ise 1979'dan beri her yıl tekrarlanan yine FINA tarafından düzenlenen Sutopu Dünya Kupası'dır. 2002'den itibaren FINA Uluslararası Sutopu Ligi FINA gündemine alınmıştır.

Avrupa Sutopu Şampiyonası ise dünya şampiyonasını izleyen ardıl yıllarda yapılmaktadır.