Osmanlı Padişahlarının Ölüm Nedenleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Osmanlı Padişahlarının Ölüm Nedenleri

 1. Osman Gazi Neden Öldü : Osmanlı devletinin kurucusu olan osman gazi 1326 yılında kalp yetmezliği nedeniyle ölmüştür.

  Orhan Gazi Neden Öldü
  : Orhan gazi 82 yaşındayken felç geçirmesi nedeniyle 1362 yılında öldü.

  2. Murad Neden Öldü
  : İkinci murad geçirdiği şiddetli baş ağrısı nedeniyle yataklara düştü ve 3 gün sonra 1451 yılında vefat etti. Ölüm nedeni ise beyin kanaması yada beyninde bulunan bir tümördür.

  Yavuz Sultan Selim Neden Öldü
  : Yavuz Sultan Selim 21 Eylül 1520 gecesii kanserden öldü

  Kanuni Sultan Süleyman Neden Öldü
  : Kanuni Sultan Süleyman 1566'da yapılan sigetvar kuşatmasının son gününün gecesi beyin kanamasından vefat etti.

  İkinci Selim Neden Öldü
  :İkinci selim 1574 yılında göğüs boşluğunda oluşan kanama nedeniyle vefat etti. Bazı iddaalara göre bir hamam keyfi esnasında düşüp yaralandığın söylenmektedir.

  Üçüncü Murad Neden Öldü
  : Üüncü Murad 17 Ocak 1595 yılında Prostat kanseri nedeniyle öldü.

  Üçüncü Mehmed Neden Öldü
  : Bir gün saraydan dönerken bir meczub 56 gün sonra gelecek kazadan kurtulamazsın dedi. Bu olay Padişahı çok etkiledi ve yemeden içmeden kesildi. 22 Aralık 1603 yılında kalp krizinden öldü.

  Birinci Mustafa Neden Öldü
  : Osmanlı devletini tarihinde deli padişahı olan sultan mustafa 1624 yılında tahttan indirildikten sonra 20 ocak 1639 yılında sara nöbeti esnasında öldü.

  Dördüncü Murad Neden Öldü
  :Osmanlıyı eski parlak günlerine döndüren padişah dördüncu murad gençlik zamanında çekmiş olduğu sıkıntılar ve çevresinin etkisiyle içkiye düşkün olmuştu. 8 şubat 1640 gecesi sirozdan vefat etti.

  İkinci Mustafa Neden Öldü
  : 1703 yılında olan isyanla tahttan indirilen İkinci mustafa bu olayı üzüntüsüyle 29 aralık 1703 yılında prostat kanserinden öldü.

  Üçüncü Ahmed Neden Öldü
  : 1730 yılında patrona isyanıyla tahttan indirildi. Yıllar boyu topkapı sarayında adeta bir hapis hayatı yaşadı. Şeker hastalığının vücudunda oluşturduğu tahribat sonunda 24 haziran 1736 yılında vefat etti.

  Birinci Mahmud Neden Öldü
  : 21 yıl gibi uzun bir süre padişahlık yaptıktan 13 aralık 1754 cuma namazı dönüşünde attan düşerek beyin kanaması geçirip vefat etti.

  Birinci Abdülhamid Neden Öldü
  : Osmanlı rus savaşı esnasında anapa kalesinin rusların eline geçtiğini duyan padişan beyin kanaması geçirdi ve bir süre sonra vefat etti.

  İkinci Mahmud Neden Öldü
  : Osmanlı devletinde modernleşmeyi başlatan kişi olan ikinci Mahmud çok fazla içki içerdi. 28 haziran 1839 yılında veremden vefat etti.

  Abdülmecid Neden Öldü
  : Tanzimat dönemini başlatan sultan veremden öldü.

  Beşinci Murad Neden Öldü
  : En az padişahlık yapan osmanlı padişahıdır. Beşinci murad şeker hastasıydı. Bu hastalık nedeniyle 29 ağustos 1904 yılında vefat etti.

  İkinci Abdülhamid Neden Öldü
  : İkinci Abdülhamid 19 şubat 1918 ylında beylerbeyi sarayında 76 yaşındayken yakanlandığı zatürenin ilerlemesi nedeniyle veremden vefat etmiştir.

  Sultan Vahidettin Neden Öldü
  : Son osmanlı devleti padişahı olan vahidettin 16 mayıs 1926 yılında kalp krizinden öldü.

  Fatih Sultan Mehmet Neden Öldü
  : Osmanlı tarihinin en gizemli ölümü Fatih Sultan Mehmed'inkidir. Fatih Sultan Mehmed, Mayıs 1481'de Mısır Memlük Devleti üzerine sefere çıktı. Gebze yakınlarında hastalanınca Başhekimi Lari müdahale etti, ancak sultanı tedavi edemeyince eski Başhekim Yakup Paşa, sultanı iyileştirmekle görevlendirildi. Yakup Paşa, bazı ilaçlar vererek padişahın sancısını azaltmak istedi fakat ilaçların bir faydası olmadı. Fatih kısa bir komadan sonra 31 Mayıs 1481'de Gebze'de Hünkar Çayırı (Tekfur Çayırı)'nda öldü. Fatih Dönemi uzmanı Franz Babinger, sultanın zehirlenerek öldürüldüğünü iddia etti. Bu görüş ilim çevrelerinde günümüze kadar süren tartışmalara sebep oldu. Şehabedin Tekindağ ve başka bilim adamları da sultanın ölümünün eceliyle olduğu, zehirlenmediğini savundular. Bütün araştırmalara rağmen Fatih'in ölümündeki sır çözülemedi.

  Sultan Abdülaziz Neden Öldü
  : Osmanlı devletinde ölümü en çok tartışılan padişahlardandır. Tahttan indirildikten birkaç gün sonra feriya sarayında bilekleri kesilmiş bir şekilde bulundu. Tahttan indirildiği için intihar ettiği söylenmiştir. Fakat öldürümüş olma ihtimalide göz ardı edilmemektedir.

  Yıldırım Bayezid Neden Öldü
  : En büyük Osmanlı komutanlarından olan Yıldırım Bayezid 1402'de Ankara Muharebesi'nde Timur'a esir düşmüştü. İçine düştüğü durumu hazmedemeyen padişah, yüzüğündeki zehiri içerek 8 Mart 1403'te Akşehir'de intihar etti. Zehirle ölen bir diğer Osmanlı padişahı da aynı ismi taşır. Fatih'in oğlu İkinci Bayezid, Nisan 1512'de askerin isyanı sonucunda oğlu Yavuz Sultan Selim lehine tahttan çekildikten sonra ömrünün kalanının geçireceği Dimetoka'ya doğru yola çıktı, ancak buraya varamadan 21 Mayıs 1512'de yolda öldü. Muhtemelen Yavuz, ileride bir taht kavgasını çıkmasını önlemek için babasını zehirlemişti.

  Birinci Murad Neden Öldü
  : Harp sahrasında şehit olan tek Osmanlı padihıdır. 15 Haziran 1389'da Sırplar'ın büyük bir bozguna uğratıldığı Birinci Kosova Savaşı'nın sonunda, Sırp Kralı Lazar'ın damadı Miloş Obroneviç padişahın huzuruna çıkdığı sırada göğsünde sakladığı hançeri Birinci Murad'a saplayarak sultanı şehit etti.

  Genç Osman Neden Öldü
  : Osmanlı tarihinde bir isyan sonucu öldürtülen ilk padişah İkinci Osman'dır. İkinci Osman, çevresindekilerin yanlış yönlendirmesi ve kendisinin de gençliğin verdiği tecrübesizlikle askerin isyanına sebap oldu. Sadrazam Davud Paşa ve yanındakiler Yedikule'de genç padişahın bir kementle yakalayıp, boğdular.

  İkinci Süleyman
  Ne Zaman Öldü
  : 40 yıl sarayda hapis hayatı yaşadı. 1691 yılında tahta çıktı. 6 şubat 1695 yılında böbrek yetmezliğinden vefat etti.

  Sultan İbrahim Neden Öldü
  : Öldürülen bir diğer osmanlı padişahı Sultan İbrahim'dir. Sultan İbrahim, 7 Ağustos 1648'de tahtan indirilip, yerine küçük yaştaki oğlu mehmet geçirilmiştir. Ancak tahtan indirilen padişah kapatıldığı yerde 10 gün kalabildi. Feryatları bütün saray halkını etkiliyordu. Sultan İbrahim'i yeniden tahta çıkarmak isteyenlerin sayısı artınca, Kösem Sultan ve devlet ileri gelenleri sultanı 18 Ağustos 1648'te boğdurttular.

  Üçüncü Selim Neden Öldü
  : Osmanlı tarihinde adı yeniliklerle anılan Sultan Üçüncü Selim, Kabakçı İsyanı'yla Mayıs 1807'de tahtan indirilip, yerine Dördüncü Mustafa geçirilmişti. Saray'da hapsedilen padişahı tekrar tahta çıkarmak için Nizam-ı Cedit taraftarları Rusçuk'ta örgütlendiler. Alemdar Mustafa Paşa, bir orduyla İstanbul'a gelerek, Sultan Selim'i tekrar tahta çıkarmaya teşebbüs etti. Ancak tedbirli davranmadığı için Dördüncü Mustafa taraftarları 28 Temmuz 1808'de Üçüncü Selim'i öldürdüler.

  Dördüncü Mustafa Neden Öldü
  :Üçüncü Selim'i öldürten Dördüncü Mustafa'da aynı akıbete uğradı. Askerlerin Dördüncü Mustafa'yı tekrar tahta çıkarmaya teşebbüs etmesi üzerine tahtını emniyete almak isteyen İkinci Mahmud onu 17 Kasım 1808'de boğdurttu


  Güncelleme : 2013-08-03
 2. 2013-08-03 #2
  Yavuz lakablı Selim II'nin sırtında çıkan bir çıbanın büyüyerek derince bir yara (şirpence) oluşturmasıyla öldüğü de rivayet edilir. Yavuz cüsseli bir adamdır ama kaderi küçük bir çıbanla sonlanmıştır.

 3. 2013-08-07 #3
  Yavuz Selim in vefatı üzerine de meşhur islam alimlerinden İbni Kemal de şu şiir i yazmıştır;

  Az zaman içre çok iş etmiş idi,
  Sayesi olmuş idi alem-gir.
  Şems-i asır idi,asırda şemsin,
  Hayf,Sultan Selim e hayf ve diriğ!
  hem kalem ağlasın ana,hem tiğ...

  Okunma: 3462 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -