Evde yoğurt yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Bunun için süt, katkısız mayalık bir kaşık yoğurt, tencere ve sıvı termometre yeterlidir.

Şimdi yapılışına gelelim

İstediğiniz kadar yoğurt yapmak için ilk önce günlük süt alın. Sütünüzü daha önce aldığınız güvendiğiniz yerden almanızı tavsiye ederiz. Doğal sütü tercih etmenizi öneririz. Sütü kaynatın kaynama aşamasına geldiği zaman altını hafif kısın ve karıştırın. Bir süre kaynadıktan sonra altını kapatın ve soğutun.

Sütü soğutmak için çabalamayın. Kendi kendine soğumasını bekleyin. Süt ortalama 42 derece civarında sıcaklığa düşene kadar bekleyin.

Bu aşamada

1- Sütün kaymağını bozmadan birkaç kaşık sütü bir tabağa koyun ve üstüne mayalamak için ayırdığınız yoğurtu ilave edin ve karıştırın. Yani maya dolaptan soğuk bir şekilde alınarak mayalanmaya bırakılmaz.

Yoğurt mayası niyetiyle ayrılan karışımı yavaş bir şekilde tencereye ilave edin. Daha sonra tencerenin üzerini örtün. Üzerini örtmek için battaniye veya havlu tarzı kumaşlar kullanabilirsiniz. Ana amaç tencerenin sıcaklığını korunmasıdır.