Hanımlar, kışın rehavetini yavaş yavaş üzerinden atarken, bir taraftan da, kışa fit girme derdine düştüler. Özellikle kalça ve basen eritme konusunda, oldukça kararlılar. Aslında, günde, 1 kaç dakika ayırmak suretiyle, kalça ve basen eritme operasyonu, başarılı bir şekilde tamamlanabilir.


Haftada, 3-4 gün uygulanması da ayrı bir kolaylık. sizlere önereceğimiz basit egzxersizlerle, kalça ve basen probleminden, kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Kalça Basen Eritme Yöntemleri

KALÇA VE BASEN ERİTME EGZERSİZLERİ;
(Bakınız Şekil 1) Bu hareketimizde, yüz üzeri uzanıyoruz. Alnımızın yerle temasını ve, ayaklarımızın düz durmasına dikkat etmeliyiz. Ellerimizi kalça kaslarımızın üzerine koyuyoruz. Kaslarımızı sıkıyoruz, 6-7 Saniye sıkıp kalça kasımızı bırakıyoruz. Bu Hareketi 10 defa yapıyoruz . Boynumuzun da bu hareketi yaparken, düz durmasına önem ve dikkat etmenizi rica ediyoruz.


BASEN ERİTME HAREKETLERİ;
(Bakınız Şekil 2 ) Yüzüstü uzanmaya devam ediyoruz, Bu kez ayaklarımızın parmak uçlarını san ki kalkacakmışız gibi ve, kalça kaslarımızı 4-5 cm kadar yukarıya doğru kaldıyoruz. Ve içimizden 5 e kadar sayıyoruz. Daha Sonra bırakıyoruz, bu hareketi 5 kez tekrar ediyoruz.

KALÇA VE BASEN ERİTEN HAREKETLER
(Bakınız Şekil 3) Kollarımızı kıvırdıktan sonra, önde kavuşturuyoruz ve alnımıza ellerimizi koyarak birleştiriyoruz. Bacaklarımızı yukarı kaldırıyoruz, kıvırıyoruz. Sol ayağımız gökyüzüne bakıcak şekilde iken, o bacağımız 5 cm daha yukarı kaldırmaya çalışıyoruz. Aynı hareketimizi diğer, sağ bacağımızla yapıyoruz. Hareketi her bir bacağımızda 10 defa denicek şekilde yapıyoruz. 10 sağ bacağımızla, 10 sol bacağımızla.

ÖNEMLİ HATIRLATMA : Düzenli olarak, haftada 3-4 gün süreyle, bu hareketleri yapmanız şarttır. 6-7 ay gibi bir sürede de, istediğiniz kalça ve basenlere ulaşabilirsiniz.