Çocuk felci bir virüsten ileri gelen çocuk ve gençleri etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır. Aslında omurilikte bozmadde iltihaplanmasıdır. Bu virüs vücuda girdikten sonra omuriliğe yerleşir ve burada sinir hücrelerini iltihaplandırır.


Bu virüs vücuda ağız yoluyla girer. Tükürük ve öksürükle, yiyecek ve suyla bulaşabilir. Sağlık ve temizlik kurallarına özen gösterilmelidir. Yaz ve sonbahar mevsimlerinde salgınlar görülür. Aşılama da çocuk felci için bir tedavi ve önlemdir. Hastalık, ateş, baş ve boğaz ağrısı, kusma, genel halsizlik, ishal gibi belirtilerle başlar. Hafifte geçebilir ağırda.


Ağır geçen durumlarda, bu belirtilere kol ve bacakta kas ağrısı, ensenin sertleşmesi izler ve bacak, kol, sırt, göğüs ve yüz kası felci geçirilebilir. Hasta kaslar bazen iyileşip güçlenebilir. Bazen de kol ve bacaklar incelir, organ büyümesi durur. En ciddi tehlike solunum kaslarının felce uğramasıdır. Bu durumda hasta yapay solunum makinesine alınmazsa ölebilir. Günümüzde çocuk felcinden korunmak için aşılama yapılır.


Bağışıklık kazandıran 2 ayrı aşı vardır. İlki, virüs içeren doku kültürüne sulu formaldehit çözeltisi eklenerek hazırlanır. Ölü virüslerden hazırlanır ve iğneyle deri altına uygulanır. Diğeri ise, şurup ya da tabletlere katılarak ağızdan verilir. Bu aşı ilk kez 1957'de denenmiştir ve virüsleri canlıdır. Fakat hastalık yapıcı etkisi zayıflatıldığı için vücuda zarar vermez ve antikor oluşturarak çocuk felcine karşı bağışıklık kazandırır.