Sesin İşitmedeki Önemi Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Sesin İşitmedeki Önemi Nedir?

 1. Sesleri işitmemizi sağlayan duyu organımız kulaktır. Ses kaynaklarından gelen titreşimler havayı titreştirir. Ses hava titreşimleri ile kulak kepçesine taşınır. Kulak kepçesi sesleri toplayarak kulak zarına iletir. Ses kulak zarını titretir.


  Kulaklarımız her sesi duyamaz. Her ses insanlar tarafından işitilmez.İnsan kulağının sesleri duymasının bir sınırı vardır.Şiddeti çok düşük olan veya çok yüksek olan sesleri duyamaz.

  Bir sesi duyabilmemiz sesin şiddeti ile yani sesin gürlüğü ile ilgilidir.Ses düzeyi çok düşük olan sesleri kulağımız duyamaz.Kalp sesimiz çok düşük düzeyde olduğu içinkalp sesini stetoskop kullanarak duyarız.

  Bazı canlılar insanların duyamadığı sesleri duyabilir.Örneğin köpekler deprem öncesinde yeraltından gelentitreşimleri duyabilir yani depremin olacağını önceden hissedebilir.

  Sesin İşitmedeki Önemi Nedir?


  Yarasalar çıkardıkları sesleri kullanarak yönlerini bulurlar.Yarasalardan çıkan ses titreşimleri çevrelerindebulunan maddelere çarpıp yarasaya tekrar döner ve yarasalarbu titreşimlerin geldiği yönleri hissederek yönlerini bulurlar.

  Yunuslar ve balinalar birbirleriyle anlaşmalarınısağlayan özel sesler çıkarırlar.

  İnsanların duyamayacağı şiddetteki ses dalgaları tıp,petrol arama, yer kabuğunun incelenmesi,avcılık gibi alanlarda kullanılır.Ultrason cihazıyla insan vücuduna ses dalgaları gönderir.Bu dalgalar sayesinde vücudun hastalıklı bölgeleri tespit edilir.Ultrason cihazı kullanılarak anne karnındaki bebeklerinsağlık durumları öğrenilip takip edilir.


  Güncelleme : 2017-10-24
 2. 2013-03-13 #2
  Çok teşekkür ederim.bana çok yardımcı oldu.herkese tafsiye ederim.

 3. 2013-03-13 #3
  Çok teşekkür ederim bana çok yardımcı oldu herkese tafsiye ederim.

Bölüm: Bilgi Merkezi

Konu Etiketleri

sesin işitmedeki önemi 4. sınıf, sesin işitmedeki önemi kısaca, sesin işitmedeki önemi nedir kısaca

  Okunma: 3622 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -