Difteri (Kuşpalazı)

Corynebacterium diphteriae (difteri basili)isimli mikroorganizmanın boğaz,burun,göz ve mukozada yerleşmesiyle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Kuluçka dönemi 1-7 gündür. Bulaşma, difterili bir hastayla yakın temasta bulunma, difteri basillerinin bulaşmış olduğu eşyaların kullanılması, yiyecek ve içeceklerin alınmasıyla olur. Bulaşmayı önlemek için difteri aşısı yaptırılmalıdır. Günümüzde aşılamayla bu hastalığın görülme oranı azalmıştır.


Boğmaca

Çocukluk çağında özelliklede süt çağı döneminde görülen ağır seyreden bulaşıcı hastalıklardandır. Kuluçka dönemi, 7-14 gün sürer. Hastalık belirtiler ortaya çıktıktan 28 gün süreyle bulaşıcıdır. Doğrudan hasta kişiyle temas ve damlacıklar yoluyla bulaşır. İlkbahar,kış aylarında sık görülür.

Kızamık

Bulaşıcı bir hastalık olan kızamığın etkeni kızamık virüsüdür. Kuluçka süresi yaklaşık olarak 7-14 gün olup genellikle ilkbahar ve sonbaharda, 6 aydan büyük çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Damlacık yoluyla bulaşır, korunmak için mutlaka çocuklar aşılanmalıdır.

Kızamıkçık

Kızamıkçık virüsünün neden olduğu hafif ateşli ve döküntülü seyreden bir hastalıktır. Gebelikte geçirilirse fetüste zekâ geriliği, mikrosefali, kalp-damar bozukluğu, işitme ve görme özrü, sarılık ve ölü doğum gibi ağır anomalilere yol açar. Kuluçka süresi 2-3 haftadır. Bulaşma hasta ile temasla olur. Genellikle 6 aydan büyük çocuklarda görülür. Korunma aşılanmayla sağlanabilmektedir.

Kızıl

3-12 yaş arası çocuklarda, ilkbahar ve kış aylarında sık görülür. Kuluçka süresi 2-4 gündür. Bulaşma, hastaların burun, boğaz salgıları ve deri döküntüleri ile olur. Korunmada sağlam kişilerin hastayla temas etmemesi büyük önem taşır.

Kabakulak

Kabakulak virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşma, damlacık yoluyla olur. Kuluçka dönemi 18-20 gündür. 5-15 yaş arası çocuklarda sık görülür. Kış aylarında sık rastlanır. Korunma aşılamayla sağlanır.

Suçiçeği

Virüslerin neden olduğu, döküntülü çok kolay bulaşabilen bir hastalıktır. Suçiçeğinin bulaşması sıvı toplayan lekelerin patlaması sırasındaki temas ve hastalık virüsünü taşıyan zerreciklerin solunmasıyla olur. Hastalık özellikle kışın ve her yaşta görülen bir hastalıktır. Kuluçka süresi 2-3 haftadır.

Menenjit

Virüs ve bakterilerin neden olduğu menenjit beyni saran zarların iltihaplanmasıyla oluşan, hemen tedavi edilmezse işitme kaybı, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Büyük çocuklarda başlangıçta hastanın durumu ağırdır. Bulaşma, solunum yoluyla veya ellerle olur. Özellikle çocuklarda önemli menenjit etkenleri olan H.influenza ve Pnömokok adlı bakterilerden aşıyla korunmak mümkündür.

Polio (Çocuk Felci)

Polio virüsünün neden olduğu oldukça yaygın salgınlara neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Yaz ve sonbahar aylarında daha çok görülür. Kuluçka dönemi 1-3 haftadır. Bulaşma, genellikle virüsün bulaştığı suların ve besinlerin ağız yoluyla alınması sonucu olur. Hastalıktan korunma aşılamayla sağlanmaktadır.