Kemik İliği Nerede Bulunur? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kemik İliği Nerede Bulunur?

 1. Kırmızı Kemik İliği

  Sternum, kostalar, kafa kemikleri, vertebra korpusları ve pelvis kemiğinde bulunur. Hematopoetik fonksiyonu vardır.

  Sarı Kemik İliği

  Uzun kemiklerin kemik iliği kanallarında yer alır. Yağ hücrelerinden zengindir.
  Kemikler: Uzun, kısa, yassı ve irregüler şekilde olup, kas ve ligametlerle bağlanarak insan vücudunun ayakta kalmasını, hareket etmesini ve organların korunmasını sağlarlar.

  Kırık: Kemiğin devamlılığının kesintiye uğraması ve anatomik bütünlüğünün bozulmasıdır.

  Motorlu araç kazalan, darbeler, zorlamalar, kemikteki inorganik madde miktarının artması ve organik madde miktarının azalması gibi durumlar kemiklerde kırılmalara neden olur.

  Kırığa neden olan durumlar ve oluştukları vücut bölgeleri yaşla da ilgilidir. Erişkinler da en sık kaburga kırıkları, gençlerde ve orta yaştaki erişkinlerde ise, femur kırıkları görülür. Çocuklarda kemikler yaşlılara göre daha elastiktir ve büyük bir güç olmadıkça kırılmaz. Buna karşın yaşlılarda kemik çatıyı oluşturan en önemli ara madde olan kalsiyum azaldığından kırık çabuk oluşur, geç iyileşir. Bu yaş grubunda en sık pelvis ve el bileği kırıkları görülür.

  Tüm vücut travmalarının yarısından fazlası ektremitelerde olur. Ülkemizde yapılan bir çalışmada motorlu araç kazası sonucu yaralananların % 67'sinde ekstremite kırığı saptanmıştır.

  Kırıklar tek başına bile önemli sağlık sorunları iken, bunların yanısıra damar, sinir, cilt, kas, organ ve diğer yapıların da yaralanması mevcut patolojiyi daha da arttırmakta, acil yaklaşım ve tedaviyi güçleştirmektedir.


 2. 2013-03-05 #2
  Bu siteyi çok iyi yapmışlar aferin yapana arsa sıra bu siteye girerim...

 3. 2013-03-11 #3
  insanlar iyi okullarda okuyunca böyle bilgilere gerek kalmıyor zaten

  Okunma: 12950 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -