Virüslerin Genel Özellikleri Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Virüslerin Genel Özellikleri Nelerdir?

 1. Louis Pasteur, dünya üzerindeki bazı hastalıkların sebebinin bakteriler olduğunu, bunların çok küçük olduğunu kanıtladı.Bu buluştan sonra virüsler ile bakteriler karıştırılmaya başlandı.

  Bakteriler asit boyalarıyla boyandığı zaman mikroskop altında görülebiliniyorlardı ama virüsler bambaşkaydı.Bu canlılar, öyle küçüktüler ki en duyarlı ışık mikroskobu bile onlar seçemiyordu.

  Virüsler, küçük olmalarına karşın, pek çok değişik boyutta ve biçimde olabilirler.Bir kısmı yumuşak ve tüylüdür.Pamuk yumaklarına benzerler;ötekiler ise uzun ve çomak şeklindedir.Virüslerin bir kısmı insan vücuduna hava yoluyla, bir kısmı ise virüs taşıyan insan hapşırık ve öksürükleri ile taşınır.Bazıları da hastalıklı kişilerin dışkısına değmiş besinler ya da sular aracılığıyla bulaşır.

  Virüslerin Genel Özellikleri Nelerdir?  Bugün, bilinen virüslerin hepsi tam anlamıyla birer asalaktır.Bunlar yalnızca bazı duyarlı organizmaların canlı hücreleriiçinde yaşayıp çoğalabilirler.Bir farenin akciğerinde, bir civciv embriyosunun canlı hücrelerinde ya da insanda solunum yolu, karaciğer veya bağırsakta.Canlı hücrelerinden ayrıldığı zaman virüsler bir toz yığınından farksızdır. Kendi başlarına hiç birşey yapamazlar, yaşamak için uygun bir konakla karşılaşmayı beklerler.


  Çok yüksek sıcaklıklarda ya da bazı antiseptik eriyiklerde işleme konulduğunda , virüslerin canlı hücrelere hastalık aşılama gücü yok edilebilir.Bu tehlikeler dışında virüsler şaşılacak derece dayanıklıdır. Birçok bakteri gibi besin ve sudan yoksun kaldıklarında "ölmezler".Bunlar, hareketsiz ama tehlikeli bir "yarıyaşam" sürdürerek, aylarca, yıllarca, hatta yüzyıllarca sağ kalabilirler.Soğuk bile bunları etkilemez. Bundan başka virüslerin çoğu pek çok bakteriyi öldüren sülfamit ve antibiyotiklerden hiç mi hiç etkilenmez.

  Virüslere gerçek anlamda canlı hücre de demek doğru olmaz, birçok canlı hücrenin temel yaşam maddesi olan protoplazmaları yoktur.

  Başka hücreler gibi, kendilerini çevreleyen çeperleri, yani hücre zarları da yoktur.Onlar gibi enerji sağlamak ve protein yapmak üzere basit şekerleri, yağları ve amino asitleri kullanmazlar.Bu da virüslerin büyüyemeyeceklerini gösterir.Bazı virüslerin öylesine yaşamla ilgileri yoktur ki, bunlar laboratuarda kristaller halinde saklanabilir.Her virüs çeşidi çoğunlukla vücudun belirli yerlerinde ve belirli hücrelerinde çoğalabilirler.Örneğin;

  -Çocuk felci ve kuduz virüsü beyin,omurilikte,
  -Grip, nezle virüsü, üst solunum yollarında,
  -AIDS virüsü, akyuvarlarda (T lenfositi),
  -Sarı humma virüsü, karaciğerde ,
  -Çiçek, kızamık, siğil virüsü, deride çoğalır.

  Tüm bu eksiklerine karşın, virüslerin bütün öteki mikroorganizmalardan ayrıcalı bir gücü vardır.Kendileri en basit bakterilerin bile gerçekleştirdiği yaşam işlevlerini yerine getiremedikleri halde içinde yaşadıkları hücrelere bu yaşam işlevlerini kendi adlarına yaptıracak kadar korkunç güçtelerdir.Virüslerin "yaşam gizleri" ve öldürücü güçleri işte buradadır.


 2. 2011-04-19 #2
  süper olmuş cok teşekkür ederim cok yardımcı olDu

 3. 2013-04-04 #3
  çok sağolun

  Okunma: 8936 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -