Hıdırellez Bayramı Nedir, Ne Zaman Kutlanır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Hıdırellez Bayramı Nedir, Ne Zaman Kutlanır?

 1. Hıdırellez bayramı bilindği üzere Bahar bayramıdır. Her yıl 5 mayısta kutlanan bir bayramdır.

  Hıdırellez günü olan 5 mayıs, Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluşup sabaha kadar heryere bereket ve mutluluk dağıttıklarına inanılır.

  Hıdırellez bayramı genellikle köy ve kasabalarda daha büyük bir çoşkuyla kutlanmaktadır. Bayram gelmeden önce buralarda hazırlıklar yapılır ve bayramı güzel bir şekilde geçirmek için herşey yapılırdı.

  Hıdırellez bayramında o gece tutulacak olan bütün dileklerin kabul edileceğine inanılmaktadır. Bazı bölgelerde dua edip dileklerin kabul olması için kurban kesilip oruç tutulmaktadır.

  Hıdırellez Bayramı İnanışları
  Bazı köy ve benzeri yerlerde Hızır'ın kirli ve pis yerlere uğramayacağına inanılır. Bu yüzden dileklerin kabul olması için bayramdan günler öncesinde temizlik yapılmaya başlanır.

  En çok bilinen inanış ise ; kağıda yazılacak olan bir dileğin kırmızı birtane kese içerisinde gül dalina asılmasıdır. Bayram ertesi gün kağıttaki dilek gül dalından alınarak denize, deniz yoksa ırmak vs gibi yerlere atılır.

  Ayrıca hıdırellez bayramında 5 Mayıs gecesi ateş yakılır ve bu ateşin üstünden atlanır, şenlikler düzenlenir. Hıdırellez baharın gelişini bildiren bir bayramdır.


 2. 2015-07-21 #2
  dilekler ne zaman yazılır ne zaman denize atılır

  Okunma: 1989 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -