Dünya Kanser Araştırmaları Fonu, yaşam tarzıyla kanser riski arasındaki bağı ortaya koyan, bugüne kadarki en geniş kapsamlı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, kanser riskini düşürebilmek için 21 yaşından sonra aşırı kilo almamaya özen göstermek, şekerli içecekler ve alkolden uzak durmak, kırmızı eti de ölçülü tüketmek gerekiyor.

Uzmanlara göre, aşırı zayıflamamak kaydıyla normal kiloda yaşam sürdürmek gerekiyor. Zira araştırma, yaşam tarzıyla kanser riski arasındaki bağın yadsınamayacak kadar büyük olduğunu gösteriyor.
Name:	08082008_213432_sp&#11.jpg 
Views:	689 
Size:	18,5 KB (Kilobyte) 
ID:	7967
Dahası, yapılan araştırma sonuçlarına göre, vücuttaki yağ oranıyla kanser arasında sanıldığından çok daha büyük bir paralellik bulunuyor. Bu noktada uzmanlar, yağ oranının bağırsak ve meme kanserine yol açan en önemli etkenlerden olduğunu hatırlatıyor.
Kanser riskini azaltmak isteyenler için dikkat edilmesi gerekenler arasında:
Kırmızı et tüketiminizi ölçülü tutmak
Alkolü azaltmak
Salam, sosis gibi işlenmiş gıdalardan uzak durmak
20'li yaşlardan sonra aşırı kilo almamak
Şekerli içecekleri tercih etmemek
Her gün egzersiz yapmak
Diyet hapları kullanmamak
gibi öneriler yer alıyor.
Araştırmada, Vücut-Kitle İndeksi 18,5 ile 25 arasında olanlar "sağlıklı kilo alanında" olarak görülüyor. (Vücut-Kitle İndeksi, ağırlığın (kg) boyun (metre) karesiyle bölünmesiyle hesaplanıyor)
Kanserin "kader" olmadığını söyleyen uzmanlar, bu riski azaltmak ya da artırmanın da büyük ölçüde insanların elinde olduğunu hatırlatıyor.