Türkiye'de En Fazla Hangi Madenler Çıkarılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türkiye'de En Fazla Hangi Madenler Çıkarılır?

 1. Dünya çapında ülkemizde önem taşıyan madenler Bor Mineralleri ve Kromdur.

  Bor Mineralleri Ülkemizde

  Balıkesir, Bursa, Susurluk, Kütahya Eskişehirde çıkarılır ve Bandırma'da işlenir.

  Bor Mineralllerinin kullanım alanları ;
  Cam Üretiminde,Jet yakıtında,Seramiğin sırlanmasında,Kimya ve İlaç sanayisinde kullanılır.

  Krom Ülkemizde;

  Muğla, Antalya'da çıkarılı ve bu çıkarılan krom Antalya'da işlenir
  Bayburt Kop Dağı ve Elazığda krom çıkarılır buradaki krom Elazığ'da işlenir.

  Kromun kullanım alanları;
  Demir Çelik Sanayi, Pil ve Kimya sanayisinde kullanılır.

  Linyit

  Türkiye'de hemen hemen her bölgede görülmektedir.3 zamanda oluşmuştur.Ege Bölgesi başta olmak üzere her yerde bulunabilir.

  Muğla=Yatağan,Gökova ve Yeniköy'de
  Kütahya=Seyitömer,Tunçbilek
  Manisa=SomaŞırnak
  Sivas=Kangal'da çıkarılır
  Linyit Kullanımı;
  Evlerde genellikle ısıtma amaçlı kullanılır
  Demir
  Demir Ülkemizde;
  SivaS=Divriği
  Malatya =Hekimhan-Hasançelebi
  Balıkesir=Edremit
  Adapazarı - Çamdağ çıkarılılır
  Batı Karadeniz'de Ereğli ve Karabük ve İskenderun Demirin işlendiği yerdir.
  Demir Kullanımı;
  Hemen hemen her alanda kullanılır.

  Bakır Ülkemizde

  Karadeniz ve Doğu Anadolu'da yaygındır.

  Karadeniz'de;
  Kastamonu=Küre
  Artvin=Murgul çıkarılır ve Samsunda işlenir
  Doğu Anadolu'da
  Elazığ=Maden
  Diyarbakır=Ergani'de çıkarılır ve Maden'de işlenir
  Bakırın Kullanım alanları;
  İletişimde kullanılır iyi bir iletken olmasından dolayı.
  Alüminyum(Boksit)
  Alimünyum ülkemizde;
  Antalya=Akseki
  Konya=Seydişehir'de çıkarılır ve Seydişehir'de işlenir
  Alüminyum (Boksit)'in kullanım alanları ise;
  Uçak Sanayide gövde kaplamasında
  folyo olarak kullanılmaktadır.

  Petrol Ülkemizde;

  Güneydoğu'da Batman rafineresi vardır.Adıyaman Diyarbakır'da petrol çıkarılır vardır.
  Mersin'de=Ataş
  İzmir=Aliağa
  İzmit'te=İpraş rafinelerimiz vardır.
  İç Anadolu
  Kırıkkale'de Orta Anadolu rafineresi kurulmuştur.
  Petrolü işleyen rafinereler kıyıda kurulmuştur, nedeni yükleme boşaltma kolay olduğu içindir.Ancak boru hatlarından sonra İç Bölgelerde'de rafinereler kurulmuştur.

  Petrolün Kullanım Alanları ise
  Enerji üretimi
  Isınmada kullanılır
  Yer döşemeleri,asfalt ve ilaç ve deterjan sanayide kullanılır.
  Diğer Madenler;
  Civa=Konya ve İzmir
  Çinko,Kurşun=Elazığ
  Zımpara Taşı=Muğla,Aydın
  Kükürt=Isparta
  Mermer=Marmara,Balıkesir,Afyon
  Lüle Taşı=Eskişehir
  Doğal Gaz'da ülkemiz dışa bağımlıdır.


 2. 2012-12-29 #2
  1. Demir : Sanayinin en önemli madenidir.Türkiye'de çıkarılan demir madeni, Ereğli, Karabük ve İskenderun Demir Çelik Fabrikası'nda işlenir.Demir madeni çıkarılan yerler: Malatya çevresi (Hekimhan, Divriği, Çetinkaya), İç Anadolu'da (Kayseri, Sivas), Akdeniz'de (Adana-Saimbeyli, Hatay), ayrıca Edremit, Eymir, Doğu Karadeniz'de (Fundacık) çıkarılır.Dünyada ise BDT, ABD, Hindistan ve Avustralya önde gelir.

  2. Bakır : Elektrik ve elektronik sanayinin hammaddesidir.Bir kısmı ihraç edilir.Çıkarılan yerler: Kastamonu (Küre), Artvin (Murgul), Elazığ'da (Ergani) çok miktarda çıkarılmaktadır.Bakırlar Samsun, Murgul ve Ergani'de işlenmektedir.Dünyada ise Türkiye, ABD, Rusya ve Şili önde gelir.

  3. Krom : Demirin sertleşmesinde ve paslanmaz çelik üretiminde kullanılır.Çıkarılan yerler: Muğla (Fethiye, Köyceğiz, Dalaman), Mersin, Adana ve Elazığ (Guleman)'dır.Krom Antalya Ferra-Krom Tesislerinde işlenmektedir.Dünyada ise GAC, Rusya ve Türkiye önde gelir.

  4. Alüminyum (Boksit) : Otomobil ve uçak sanayinde, inşaat sektöründe, mutfak eşyalarının yapımında ve elektrikli araçlarda kullanılmaktadır.Çıkarılan yerler: Konya (Seydişehir), İskenderun (Islahiye), Muğla (Milas), Gaziantep, Antalya ve Adıyaman'dır.Dünyada en fazla Avustralya, Yeni Gine, Çin ve ABD'de çıkarılır.

  5. Altın : Süs ve ziynet eşyası yapımında kullanılan altın, eskiden para olarak kullanılmaktaydı. Çıkarılan yerler: Antakya, Niğde, Balıkesir, Kütahya, Bursa, İzmir ve çevresidir.Dünyada ise Yeni Gine'de çıkartılır.

  6. Bor Mineralleri : Jet ve roket yakıtı, emaye, porselen, cam üretiminde, fotoğrafçılıkta kullanılır.Çıkarılan yerler: Balıkesir (Bigadiç, Sandıklı, Susurluk), Eskişehir (Seyitgazi), Kütahya (Emet) ve Bursa'dır.Dünyada ise Türkiye, ABD ve BDT önde gelir.Kullanım alanının yaygın olmaması nedeniyle ekonomimize katkısı azdır.

  7. Civa : Tek sıvı madendir.Zirai ilaçların yapımında, altın çıkarımında, kağıt ve suni gübre üretiminde, boya ve asit sanayinde kullanılır.Dünya üretiminde birinci sırada bulunmaktayız.Çıkarılan yerler: İzmir (Karaburun-Ödemiş), Manisa-Alaşehir ve Konya (Sarayönü)'dür.

  8. Kükürt : Zirai ilaçların yapımında, sülfürik asit üretiminde ve muhtelif kimya sanayinde kullanılır.Çıkarılan yerler: Isparta (Keçiborlu), Kütahya (Simav), Denizli (Sarayköy)'dür.

  9. Kurşun - Çinko : İkisi karışık halde bulunur.Silah sanayi ve paslanmaz metal üretiminde kullanılır.En fazla Giresun, Sivas, İzmir, Kayseri ve Elazığ'da (Keban) çıkarılır.

  10. Antinom : Cephane yapımında, cam ve seramik sanayinde, renklendirme işlerinde kullanılır. En fazla Balıkesir, Kütahya, Bursa, İzmir ve Tokat'ta çıkarılır.

  11. Asbest (Amyant) : Öz ısıya dayanıklı eşyaların yapımında kullanılır.Kansorejen olması nedeniyle kullanımı sınırlıdır.En fazla Erzincan, Kars, Ağrı, Malatya, Sivas ve Uşak'ta çıkarılır.

  12. Barit : Çeşitli boyaların yapımında ve sondaj çalışmalarında kullanılır.Isıyı emme ve soğutma özelliği taşır.Cam sanayinde kullanılır.En fazla Antalya, Mersin, Adana ve Elazığ'da çıkarıtılır.

  13. Fosfat : Suni gübrenin hammaddesidir.Dünyada Fas, Tunus ve Cezayir'de çıkartılır.Ülkemizde Mardin'den (Mazıdağı) çıkartılır.Yeterli olmadığı için ithal edilir.

  14. Wolfram : Sert olduğu özel sanayi çeliği olarak kullanılır.Demiryolu, iş makineleri, uçak, gemi ve uzay araçları yapımında kullanılır.En fazla Bursa (Uludağ), Kırıkkale (Keskin), Elazığ (Keban) ve Niğde'de çıkartılır.

  15. Lüle taşı : Pipo ve süs eşyası yapımında kullanılır.Dünyada ve Türkiye'de sadece Eskişehir'de çıkarılır.

  16. Manganez : Çeliğin sertleştirilmesinde kullanılır.Ray ve karayolu araçları, köprülerin yapımında kullanılır.En fazla Uşak, Afyon, Burdur, Muğla, Artvin, Adana, Antep, Sivas, Erzincan ve Trabzon'da çıkarılır.

  17. Nikel : Sanayide demir, bakır, alüminyum ile alaşım yapımında kullanılır.Tuzlu suya dayanıklıdır.Bu nedenle gemi yapımında kullanılır.Ülkemizde Manisa ve Turgutlu'da çıkarılır.

  18. Oltu taşı : Tesbih ve süs taşı olarak kullanılır.Erzurum'un Oltu ilçesinde çıkarılır.

  19. Zımpara taşı : Zımpara yapımında kullanılır.Ülkemizde İzmir (Karaburun, Urla, Çeşme, Ödemiş) ve Muğla'da (Milas) çıkarılır.

  20. Tuz : Kayalardan, göl ve deniz gibi durgun sulardan elde edilir.Tuz üretiminin %30'u Tuz Gölü'nden, %10'u kayalardan, geri kalanı da İzmir Çamaltı Tuzlası'ndan elde edilir.

  21. Mermer : Heykel yapımında, inşaat işleri ve süslemede kullanılır.Ülkemiz mermer bakımından zengindir.Afyon, Kütahya, Marmara Adaları, Kırşehir, Tokat, Bitlis ve İzmir'de çıkarılır.


  Okunma: 5056 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -