Her dönemin en çok beklenen haberi bedelli askerlik, gündeme Başbakan Erdoğan'a sorulan sorunun ardından geldi. Bedelli bekleyen binlerce genç yeni bir heyecana kapılırken, konu Meclis'te de yankı buldu. Milli Savunma Bakanı Gönül'e göre Erdoğan isterse bedelli çıkar.


İsim:  askerpolis..jpg
Görüntüleme: 2696
Büyüklük:  19,0 KB (Kilobyte)
Yıllardır Türkiye'nin gündeminden düşmeyen bedelli askerlik, her iktidar döneminde kamuoyundan gelen talepler doğrultusunda tartışmaya açıldı, askerin kesin karşı tavrı nedeniyle uygulamaya geçirilemedi.

Bunun tek istisnası ise 1999 depreminin yaralarının sarılması amacıyla Genelkurmay Başkanlığı'nın talebiyle bir kereye mahsus verilen izin oldu.


Askerin bedelli askerlik uygulamasına karşı çıkmasının bir kaç nedeni var. Temel neden, terörle mücadele sürerken, parası olana askerlik yolunu kapatan bir düzenlemenin kamuoyunda ve silahlı kuvvetlerde yaratacağı moral etki.


Diğer neden asker açığı tehlikesi. Her celp döneminde silahlı kuvetlerin belli sayıda askeri silah altına alması gerekiyor. Bu yaklaşık 100 bin rakamına karşılık geliyor. Saklı, bakaya ya da kaçak durumda olanlara bir de bedelliler eklendiğinde, bu kez açık ortaya çıkıyor.

Bedelli askerlik son günlerde yine gündemde. Gazeteciler Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a katıldığı bir televizyon programında sorunca Arınç, şahsi görüşü olarak bedelli askerlik uygulamasının olması gerektiğini ancak hükümet adına bunu söyleyemeyeceğini dile getirdi.
Ardından konu Başbakan Erdoğan'a soruldu. Erdoğan'ın katıldığı bir televizyon programında Başbakan'a sorulan sorulardan biri Türkiye'de binlerce genci ilgilendiren bedelli askerlik üzerineydi.
Bedelli askerlikle ilgili çok sayıda mail geldiğinin belirtilmesi üzerine Erdoğan, şu yanıtı verdi:


''Bu mailleri bence bir klasöre koysanız da bunu Silahlı Kuvvetlere gönderseniz çok isabetli olur veya Milli Savunma Bakanlığımıza. Milli Savunma Bakanı'mız ve Genelkurmay Başkanı'mızla bu konuyu tekrar, bir daha müzakere ederiz.''


Konuyla ilgili kişisel görüşünün sorulmasına karşılık da Erdoğan, ''Detaylarını bir görüşmem lazım. Detayları noktasında gerekli bilgi ve değerlendirmeyi yapmadan böyle bir açıklama yaparsam bu yanlış olur'' diye konuştu.


Erdoğan, bu açıklamasıyla bedelli isteyenleri Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'na mesaj yollamaya çağırdı.