Enzim Eksikliğinde Ortaya Çıkan Hastalıklar - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Enzim Eksikliğinde Ortaya Çıkan Hastalıklar

 1. Canlı da her kimyasal tepkimenin belli bir enzim yardımıyla yürüdüğünü açıklamıştık. İşte herhangi bir enzim doğuştan gelen ve DNA yapısında bir hataya bağlı olan genetik bir nedenle yapılamıyorsa ,yardımcı olduğu tepkime gerçekleşmez. Sonuçta ,enzim yetersizliğinden dolayı anormallikler ortaya çıkar. Enzim hastalıkları en çok akraba evliliklerinden doğan çocuklarında görülür.


  Uzmanlar bozuklukları; protein, karbonhidrat metabolizmaları ile sindirim sisteminde görülen aksamalar olarak belirtmiş ve bu bozuklukların giderilmesi için dikkat edilecek hususları da ;enzimi yetersiz olan besin öğelerinin alınmaması ;veya sınırlaması bunun da normal gelişme ve büyümeyi etkileyecek şekilde olması gerektiği şeklinde açıklamışlardır.


  Özellikle Akdeniz bölgesinde bakla yiyen bazı insanların öldüğü gözlenmiştir. Bunun sebebi ise glikoz-6-fosfat dehidrogenaz enziminin Çukurova yöresinde insanların %8'inde bulunmamasıdır. Bu enzim ,oksijen miktarın ayarlanmasında rol aldığından eksik olan bünyelerde,anti-oksijen taşıyan bir maddenin vücuda girmesi durumunda kan hücreleri hızla ölür. Bu yüzden anti-oksijen taşıyan bakla da bu üzücü olayın ortaya çıkmasına yol açmaktadır.


 2. 2010-12-25 #2
  Yararlı Olduda Bunu Nerden Aldın Ortasından alınmış gibi duruyo

 3. 2011-11-16 #3
  adam gibi hastalık adı yazsanıza

 4. 2012-10-10 #4
  ooof aynen yaa hastalıkları bulun soınra hangş enzim eksikliği filan ne bilim hiç yararınız yok mu...

  Okunma: 4948 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -