Anayasanın Değiştirilemez İlk 4 (Dört) Maddesi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Anayasanın Değiştirilemez İlk 4 (Dört) Maddesi

 1. Anayasanın Değiştirilemez İlk 4 (Dört) Maddesi

  1. Madde
  Devletin Şekli
  Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir


  2. Madde
  Cumhuriyetin Nitelikleri
  Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan,demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.


  3. Madde
  Devletin Bütünlüğü, Resmi Dili, Bayrağı, Milli Marşı ve Başkenti Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

  Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

  Milli marşı "İstiklal Marşı" dır.

  Başkenti Ankara'dır.

  4. Madde
  Değiştirilemeyecek Hükümler
  Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.


 2. 2015-05-11 #2
  gerçekten harika çok teşekkürler sosyal ödevim hazır

 3. 2016-01-02 #3
  "Değiştirilemez" demek desbotluğun taa kendisidir!
  Bunu "teklif dahi edilemez" halinde kabul edenler ise
  ahmakların dik âlasıdır...
  İlâhî kanunmudur ki, "değiştirilemiyor" "düşünülemiyor"
  Zaten ilâhî kanunlara (İslâmiyete) karşı, Hop-Hop oturuyor,
  Hop-Hop kalıyorsunuz ya!..
  Bazı yazar ve düşünürler; "bu milletin %40 aptaldır' diyorlardı.
  Meğer bunları kast ediyorlarmış...!

 4. 2016-01-03 #4
  Mekanın cennet olsun Atatürk! Bu millet aptal değildir.
  Zekidir.

 5. 2016-01-05 #5
  Atatürk 4 maddeyi kendine göre yaptığı için değiştiriletmez niye orda devletin dini islam dır demiyor ?

 6. 2016-01-07 #6
  Bazılarının Atatürk'e çıkarcı demesi çok garip değil mi?
  ilk 4 maddede Atatürk kendisini saraylarda yaşatacak, ömür boyu güç sahibi olacak, parası bol olacak gibi çıkara dayalı bir kanun koymamıştır. şuan Osmanlı rejimi gelsin cumhuriyet kalksın isteniyor. kim tarafından hemde farkında mısınız? Anayasanın koruyucu kurumu olan mahkemenin başkanı bunu istiyor.

  neden peki?

  Cumhurbaşkanı "İslamiyet için" diyor. Peki İslamiyette kendini yüce biri olarak görmek var mıdır? Karşısında sigara içiliyor diye olanları herkes gördü. Osmanlı gelsin muhalefetler kalksın isteniyor kısacası ama en üzücü olan ise bu insanı destekleyen kişilerin hiç kendi düşüncelerini savunmayıp, "o ne diyorsa odur" demek. TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÖZGÜRDÜR. ÖZGÜR KALACAK! HEPİMİZ OSMANLI TORUNUYUZ AMA O ZAMAN YAPILAN ÇOK YANLIŞ OLDU O YÜZDENDE ŞUAN SİZ ATATÜRK'ÜN KURDUĞU ÜLKEDE YAŞIYORSUNUZ!

 7. 2016-02-01 #7
  Öyle bir değiştirilir ki ve değişecek Türkiye Cumhuriyeti Laik olamaz Dinsiz devleti kabul etmiyoruz..

 8. 2016-02-04 #8
  Allah aşkına ya her yerde çeşitli söylemler ve saçmalıklar burda islamdan bahis eden insan suretinde olan arkadaşlar Mustafa Kamal Atatürk bu 4 maddeyi belirtirken bugünleri bilip değiştirilmesin diye o 4. Maddeyi yürülüğe koyuyor bu Adam din ve devlet işlerini birbirinden ayırdı bu yüzden işte hala dini karıştırıyorsanız yazık....

 9. 2016-02-13 #9
  Din İslam demesine gerek yokki Atatürk'ün dininden şüphesi yok şüphesi
  Olanlar dini kullanır,siyaseti,ticareti,dini bir birine karıştırır uyanın bu ülke hepimizin.hepimiz birimiz birimiz hepimiz olalım dış ülkelere karşı hala kuş beyinli arkadaşlarımız din neden yazmamış deyip yorum yazanlar var bu çağda.oku kardeşim oku her açıdan düşün at gözlüğünü takma sizi bizi yok bu vatan uğruna sen ben hepimiz var oldukça bu vatan bölünmez.siz biz olursa bu vatan gider.

 10. 2016-02-15 #10
  4. Maddede bu madde değiştirilemez demiyor
  sadece ilk 3 madde için
  Değiştirilemez diyor
  e peki 4. Madde değiştirilirse ne olacak ?

 11. 2016-02-17 #11
  Ya siz nasıl cahil insanlarsınız? Nedir Atatürkle derdiniz? Neyin din kompleksi bu? Vatan sevgisi, millet sevgisi, bayrak sevgisi.. Haberiniz yok ki bunlardan. Cahilsiniz çünkü. Dışardan görseniz kendinizi okadar korkunç ve zavallısınız ki. Dubaide yaşıyorum 1 yıldır elbette döneceğim vatanıma size bırakmayız da. Al islamın göbeğindeyim ama eğitim seviyesi okadar yüksek ki bizim bugünkü türkiyenin kaç adım ötesindeler.. Burda sanat, kültür .. Haram diil zavallı cahiller. Burda açık kapalı herkes dost neden? Çünkü hepsi okuyor eğitimli ve maalesef üzülerek söylüyorum ATATÜRKE HAYRANLAR!!!! Çünkü o gelmiş geçmiş en büyük LİDERDİR! Rabbimin bize hediyesidir. Aydınlık günleri bize armağan edendir! Haddinizi bilin!

Bölüm: Hukuk Köşesi

Konu Etiketleri

anayasa ilk 4 madde değişimi, anayasanın 4. maddesi değiştirilebilir mi, anayasanın ilk 3 maddesi değiştirilemez değiştirilmesi teklif dahi edilemez, anayasanın ilk 4 maddesi değiştirilirse ne olur, anayasanın ilk 4 maddesi neden değiştirilemez

  Okunma: 80274 - Yorum: 10 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -