Besinleri Mikroskobik Canlıların Zararlı Etkilerinden Nasıl Koruyabiliriz? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Besinleri Mikroskobik Canlıların Zararlı Etkilerinden Nasıl Koruyabiliriz?

 1. Bütün ülkeler halkın ihtiyaç duyduğu sağlıklı ve besleyici gıda maddelerini doğrudan veya dolaylı olarak sağlamakla yükümlüdür. Bu maddelerin çok çeşitli ve yüksek kalitede olması insan sağlığı açısından son derece önemlidir. İklim şartlarındaki değişimler, teknolojik yetersizlikler, çoğu gıdaların mevsimlik olması ve bunlarda oluşan doğal bozulmalar ülkelerin her an yüksek kalitede gıda maddelerini bulmalarını zorlaştırır. Bu nedenle tüm ülkeler, gıdaların bozulmadan uzun süre saklanabilmelerini sağlayacak gıda koruma yöntemleri üzerinde önemle durmaktadırlar. Bu amaca yönelik olarak tarihsel süreç içerisinde kurutma, tuzlama, mayalama, konserve gibi yöntemler oldukça yaygın bir şekilde kullanılmış ve halende kullanılmaktadır .


  Başlıca Besin Koruma Yöntemleri

  Gıdaların ekserisi oldukça kısa sayılabilecek bir zaman için doğal hallerini korurlar, er veya geç bozulmaya mahkumdurlar. Bozulan bir gıdada kimyasal ve fiziksel değişiklikler olur. Bu da gıdayı tüketilmez, hatta zehirli bir hale sokar. Bu değişimlerin kaynağı genelde biyolojiktir. Bu değişiklikler; bakteri, maya ve küfler gibi mikroorganizmaların gelişmesinden, normal olarak gıdalarda bulunan enzimlerin etkilerinden ve bazen de kendiliğinden oksidasyondan ileri gelir. Gıda bozulmasında dış koşulların önemi büyüktür. Sıcaklık, nem ve gıdanın içinde bulunduğu ortamın durumu en önemli etkenlerdir. Mikroorganizmaların gelişmesinde sıcaklığın rolü çok büyüktür. Gıdaların korunması sırasında mantar ve bakterilerin gelişmesi ana problemlerden biridir. Dolayısı ile tüketilinceye değin gıda içerisindeki mikrobiyolojik etkinlikler mutlaka durdurulmalı yada hiç değilse azaltılmalıdır. Bitkisel ürünlerde solunum geciktirilmelidir. Bunlar, canlı olup teneffüs ederler. Gerekli nemli ve sıcak ortamı bulunca filizlenirler. Dolayısı ile gıdanın depolandığı ortamın nem ve sıcaklığını kontrol altında tutmak gerekir.


  Bu amaçlara erişmek için gıda pişirme, pastörize etme, kutulama gibi yöntemlerle bir süre yüksek sıcaklıklarda tutulur, soğutulur veya dondurulur. Açık havada veya yapay kurutma bir başka gıda koruma yöntemidir. Mayalama ve kimyasal maddelerle muamele de günümüzde sıklıkla başvurulan gıda koruma yöntemlerindendir.
 2. 2012-04-16 #2
  teşekkürler çok iyi işime yaradı...

 3. 2012-04-29 #3
  saol ya iiimiş

 4. 2013-03-11 #4
  ya bana bunu öğetmen ödev verdi. ama böyle bişey olduğunu sanmıyorum acil cevaplarmısınız? doğru olduğuna emin olan varmı??

 5. 2013-03-19 #5
  çok işime yaradı performans ödevi idi

 6. 2013-04-07 #6
  Çok uzunmuş kısası yok mu?:/

 7. 2013-04-11 #7
  yaa oradaki oyunda süper taVSİYE EDERim

 8. 2013-04-15 #8
  performans görevimdi teşekkürler

 9. 2013-05-02 #9
  benim de çok işime işime yaradı benimde performans ödevimdi :)

 10. 2013-05-04 #10
  Uffffffffffff kim bu kadar yazıyı okuyacak özetleyin bunu

 11. 2013-05-15 #11
  kaynak olarak ne yazabilirim

  Okunma: 20291 - Yorum: 10 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -