Konuk hesabı nedir?
Konuk hesabı, bilgisayarınızda veya etki alanınızda kalıcı bir hesabı bulunmayan kullanıcılar için tasarlanmıştır. Başkalarının, kişisel dosyalarınıza erişmeden bilgisayarınızı kullanmasına olanak tanır. Konuk hesabını kullanan kişiler, yazılım veya donanım yükleyemez, ayarları değiştiremez veya parola oluşturamaz.

Kullanılabilmesi için konuk hesabını etkinleştirmelisiniz.

Konuk hesabını açma veya kapatma
Başkasının bilgisayarınıza oturum açmasına izin vermeniz gerekiyor, ancak dosyalarınızın tümüne erişim vermek istemiyorsanız, bir konuk hesabı oluşturabilirsiniz. Konuk hesabı, kullanıcının bir ağ üzerinde oturum açmasına, Internet'te gezinmesine ve bilgisayarı kapatabilmesine olanak tanıdığından kullanılmadığında konuk hesabı devre dışı bırakmalısınız.

Uygulamanız gereken adımlar, bilgisayarınızın bir etki alanında veya çalışma grubunda oluşuna göre değişir.

Bilgisayarım etki alanında  1. Sırasıyla Başlat düğmesini 14 - Bilgisayarda Konuk Hesabı Açma ve Kapama, Denetim Masası'nı, Kullanıcı Hesapları'nı, ardından da Kullanıcı Hesapları'nı tıklatarak Kullanıcı Hesapları'nı açın.
  2. Kullanıcı hesaplarını yönet'i tıklatın. 15 - Bilgisayarda Konuk Hesabı Açma ve Kapama Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  3. Gelişmiş sekmesini tıklatın, Gelişmiş'i, ardından Kullanıcılar'ı tıklatın.
  4. Konuk'u çift tıklatın.
  5. Konuk Özellikleri iletişim kutusunda Hesap devre dışı onay kutusunu işaretleyin veya temizleyin.


Bilgisayarım çalışma grubu içinde


  1. Yerel Kullanıcılar ve Gruplar'ı açmak için Başlat düğmesini 14 - Bilgisayarda Konuk Hesabı Açma ve Kapama tıklatın, Ara kutusuna lusrmgrammsc yazın ve ardından ENTER tuşuna basın. 15 - Bilgisayarda Konuk Hesabı Açma ve Kapama Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  2. Kullanıcılar'ı tıklatın, ardından Konuk'u tıklatın.
  3. Hesap devre dışı onay kutusunu işaretleyin veya temizleyin.

Not: Bu adımlar Windows Vista Starter, Windows Vista Home Basic ve Windows Vista Home Premium'da tamamlanamaz.