Doğal Yaşam Alanları Üzerindeki Tehditler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Doğal Yaşam Alanları Üzerindeki Tehditler

 1. Doğal Yaşam Alanları Üzerindeki Tehditler


  Sel

  Çığ

  Fırtına

  Hortum

  Deprem

  Heyelan

  Orman Yangınları

  Yanardağ Patlamaları

  Erozyon

  Yukarıda saydığımız doğal afetler dışında bir diğer unsur ise, yaban hayvanlarının doğal hayat üzerindeki olumsuz etkileridir. Ancak bu yabani hayvanların doğal yaşam alanlarını kaybetmeleri, yabani hayatı olumsuz bir şekilde etkilemekte ve doğal olarak bizim yaşam alanlarımıza müdahale etmeleri sonucunu ortaya çıkartmaktadır. Doğanın ekolojik dengesinin bu şekilde bozulması, gerek insanoğlu açısından, gerek ise tüm canlı hayat açısından önemi arz edilmesi gereken bir olgudur.

  Doğal Yaşam Alanları Üzerindeki Tehditler

  Bugün insanoğlu havayı, suyu ve toprağı istediği gibi kullanmakta ve etrafındaki canlı cansız bütün doğalkaynağı olan doğa ve doğal denge hiç sayılmaktadır. varlıkları kendi amacı ile tüketmektedir. İçtiğimiz su, soluduğumuz hava, ormanlarımız ve karnımızı doyuran toprak daha çok elektrik, otoyol, konut ve endüstri için sorumsuzca harcanmaktadır.


  Doğal Yaşam Alanları Üzerindeki Tehditler

  Son yıllarda domuz, tavşan, karaca ve daha pek çok yabani canlı doğal yaşam alanları çeşitli sebeplerle tahrip olduğunda besin bulmakta zorlanmakta ve tarım arazileri üzerindeki ürünlere zarar vermektedir. Doğada yaptığımız olumlu ve olumsuz bütün etkiler yine dönüp dolaşıp bize gelmektedir.

  Günümüzde çok sayıda canlının nesli daha önce hiç olmadığı kadar hızla tükenmekte, yeryüzündeki ekolojik düzen bugünkü yaşam biçimiyle insanoğlunu artık taşımamaktadır. Dünyadaki doğal alanlarının en azından bugünkü haliyle korunması ve bozulanların onarılması, yaşamın devamını sağlamak için önemli hedeflerimiz arasında olmalıdır. Tahrip edilen her karış toprak, yok olan her canlı türü, bizim için ekolojik düzenin her gün biraz daha yara alması demektir.


  Doğal Yaşam Alanları Üzerindeki Tehditler

  Doğal habitatlarında yaşayan memeli sürüngen, kuş vb. canlılar ülkemizin yaban hayatı varlığını oluşturur. Doğal zenginlikleri bakımından oldukça şanslı olan ülkemizde yaban hayatı tehdit altındadır. Bu tehditlerin biri de su projeleridir. Doğal alanlarda kurulan büyük barajlar ile tarım alanları genişlemekte, sulama ve kurutma çalışmaları ile çok sayıda sulak alan ve bozkır alanı yok olmakta, bir kısmının da ekolojik yapısı tamamıyla zarar görmektedir.

  Özellikle büyük kentlerde, kıyı bölgelerde plansız yapılaşma birçok alanın geri dönüşsüz yok olmasına neden olmaktadır. Önemli doğa alanları üzerindeki bir diğer tehdit de yol yapım çalışmalarıdır. Düşünmeden ve plansız olarak yapılan kara yolu çalışmaları doğal ortamında yaşamaya çalışan yaban hayvanları üzerinde olumsuz etki yapmaktadır.

  Günümüzde her yıl binlerce yabani hayvan, yaşam alanlarının tahribi, kaçak avlanma, insanların kurduğu yerleşim alanlarının verdiği zararlardan etkilenme (elektrik tellerine çarpma gibi),tarımsal amaçlı zehirler, metalik zahirler vb. ile zehirlenme, petrol ve yağlarla kirlenme, yabani hayvan kaçakçılığı gibi nedenlerden zarar görmektedir.

  Ağaçların kesilerek ormanların tahrip edilmesi ve orman yangınları da yaban hayatının ev sahibi ve dünyanın akciğeri olan ormanları her geçen gün daha da azaltmakta, doğal yaşamı olumsuz etkilemektedir.

  İnsan etkisiyle yok olmanın eşiğine gelmiş olan yaban hayatını kurtarmak ve korumak, yine insanın gayretleri ve çalışmalarıyla olacaktır. Yaban hayatını korumanın en etkili yollarından biri canlı türlerinin doğal yaşamkorunması, geliştirilmesi amacıyla alanlar belirlenmektedir. Bu alanların bazılarında koruma altındaki türlerin çoğaltılması da gerçekleştirilmektedir.


 2. 2013-01-03 #2
  Çok Teşekkür Ederim

 3. 2015-05-17 #3
  Elenize saglık çok güzel olmuş..

  Okunma: 16510 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -