Ege denizinin eşsiz güzelliğine doğa da eklenince mükemmel görüntüler ortaya çıkmaktadır.Bu eşsiz güzelliğin ortasına kurulan yerleşim yerleri ve kasabalarda yaşayan insanlar en şanslı insanlardan olsa gerek.Sizde tatilinizi bu eşsiz güzelliklerin arasında geçirip bu güzelliklere yakından şahit olabilirsiniz.


Ege Denizi gibi dünya denizcilik tarihinin başlangıç noktası olan bir suyun kıyısında bulunan bölgemiz, insanlığın da en eski yerleşim alanlarından biri. Tarihte çok sayıda uygarlığın vatanı oldu, barbarların istilasına uğradı. Kasabalar defalarca yıkılıp yeniden kuruldu.

Her seferinde farklı bir biçim ve zenginlikle ortaya çıktılar. Milas ya da Foça'daki bir caminin veya binanın malzemesine baktığınızda onun alt katmanlarında binlerce yılın izini bulabilirsiniz. Jürimiz, kültür ve tabiat mirası açısından olağanüstü güzelliklere sahip ve kendini korumayı başarabilmiş 10 kasabayı seçti. Artık size de buraları gezmek kalıyor…


TİRE

Salı pazarı ile ünlü
Tire, İzmir'e 80 kilometre uzaklıkta yer alan bir ilçe. 4 bin yıllık geçmişi olan kasaba, zengin coğrafyasının sağladığı olanaklarla çağlar boyu Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Helen, Roma ve Bizans gibi uygarlıklara sahne olmuş.

342 - Ege Bölgesindeki En Güzel Kasabalar

Ancak özellikle Türklerin Tire'yi ele geçirmesinden sonra çok zengin tarihi ve kültürel bir birikim sağlanmış. Tire salı günleri kurulan pazarı ile de ünlü. Bu pazar yakın zamana kadar Türkiye'nin en büyük açık pazarlarından biri olma özelliği taşıyordu. Ayrıca "şiş köfte" adlı köftesi de çok meşhur. Yanı sıra keşkeği en ünlü yemeklerinden. Tire, karışık iç karması, karışık ot kavurması, sarmaşık kavurması gibi çeşitli ot yemeklerinin yapıldığı bir ilçe.

CUNDA

Sivil taş mimari örnekleri
Adadaki yerleşimin geçmişi bundan 3500 yıl öncesine kadar uzanıyor. Meydan Larousse'ta Cunda'nın İtalyanca'da bir denizcilik terimi olarak "yelken açmak" ya da "işaret sancaklarını çekmek için konulmuş yatay çubukların her iki ucu" anlamına geldiğini yazıyor.

343 - Ege Bölgesindeki En Güzel Kasabalar

Geleneksel sivil taş mimarinin en seçkin örneklerinin bulunduğu Cunda'daki yapıların bir kısmı butik otel ve pansiyona dönüştürülmüş. Paparina adlı balığı meşhur.

KARABURUN

Dar sokakların güzelliği
İzmir'e 100 kilometre uzaklıkta, Çeşme yakınlarında. Açık denize baktığı için suyun devri daimi sayesinde sürekli temiz bir denize sahip.

344 - Ege Bölgesindeki En Güzel Kasabalar

Tüplü ve tüpsüz dalış için çok elverişli. İlçeye giden yollar virajlı olduğundan ulaşımı zor. Bu zorluk sayesinde Karaburun, aynı yarımadada bulunan Çeşme ve Dalyan gibi rant alanına dönüşmemiş ve yağmalanmamış. Mimari yapısını ve denize doğru kıvrılan dar sokaklarının güzelliğini bu sayede korumuş

BİRGİ

Aydınoğulları'nın başkenti
Ödemiş'e 7 kilometre mesafede, 5 bin nüfuslu bir belde. Aydınoğulları Beyliği'ne başkentlik yapmış. 14. ve 15. yüzyıllarda yöredeki en büyük şehirlerden biri olarak gelişmiş.

345 - Ege Bölgesindeki En Güzel Kasabalar

İmamı Birgivi Türbesi, Çakırağa Konağı, kale ve hamam yıkıntısı gibi eserler var. Beldede yer alan Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, Ege bölgesinin en eski camilerinden. Minberi, hutbe kapısı ve pencere kanatları birer şaheser. Çekül Vakfı'nın öncülüğünde yapılan onarımlar sonucu insanlığa yeniden kazandırıldı.

ULA

Konaklarına dikkat
Yüksel Aksu'nun yönettiği Dondurmam Gaymak filmiyle ünlü olan ilçe, Muğla'ya 15 kilometre mesafede. 5 bin civarında nüfusa sahip.

346 - Ege Bölgesindeki En Güzel Kasabalar

Osmanlı döneminde bölgenin en önemli ayakabı üretim merkezi olarak dikkat çekmiş. Manifaktür sanayinin yarattığı zenginlik sayesinde gelişmiş olan Ula, büyük konakları ile ünlü. Türkiye'de kişi başına en çok bisiklet düşen ilçe olarak da nam salan Ula'nın çevresinde gezilecek çok yer var. Akyaka Köyü, Ula Kanyonu, Yedi Delik Mağarası, Sedir Adası gibi yerleri görmeden dönmeyin.

DATÇA

Oksijen bakımından zengin
Strabon, "Tanrı yarattığı kulun uzun ömürlü olmasını isterse, Datça Yarımadası'na bırakır" demiş. Çünkü bu bölge oksijen bakımından dünyanın ikinci, Türkiye'nin en zengin bölgesi.

347 - Ege Bölgesindeki En Güzel Kasabalar

Yarımadadaki en eski yerleşim alanının geçmişi MÖ 2000 yıllarına kadar uzanıyor. Marmaris'ten 70 kilometre mesafede olan ilçe ve çevresi, yolun engebeli olması sayesinde pek fazla bozulmadan kalmayı becerebilmiş. Eski Datça adı verilen tarihi bölgede, tipik Datça evlerini görmek mümkün. Ayrıca birbirinden güzel 52 koyu var.

FOÇA

Sembolü fok balığı

348 - Ege Bölgesindeki En Güzel Kasabalar

İzmir'in 70 km. kuzeybatısında. İonlar'ın Ege sahillerinde kurdukları 12 İon kenti arasında en önemli merkezlerden biri. Eski adı Fokai, "Fokların Ülkesi" anlamına geliyor. İlçe yakınlarında bulunan Siren Kayalıkları ve çevresi Akdeniz foklarının en önemli yaşam alanlarından. Bu yüzden Foça'nın sembolü fok balığı. Siren Kayalıkları, Şeytan Hamamı, Taş Ev, Beş Kapılar Kalesi, Dış Kale, Fatih Camii, Kayalar Camii, Hafız Süleyman Camii, Foça'nın tarihi zenginlikleri.

ASSOS

Antik liman kenti
Tarihi ve doğal güzellikleri iç içe yaşayan Assos'un, MÖ 10. yüzyılda, Midilli adasından göç eden Metymna halkı tarafından kurulduğu kabul ediliyor.

349 - Ege Bölgesindeki En Güzel Kasabalar

Günümüzde Behramkale veya Behramköy ismi ile tanınan Assos, Çanakkale'ye 100 kilometre mesafede. Edremit Körfesi ile Midilli'nin karşısında, bir volkanın eteğinde, andezit kayalıkları üzerinde kurulmuş. Antik çağların önemli yerleşim merkezlerinden. Aynı zamanda bir liman kenti. Assos, liman ve köy olarak ikiye ayrılıyor.

MİLAS

İçinde 27 SİT alanı var
Muğla'ya bağlı Milas, düzenli kent merkezi, antik kalıntıları, tarihi değeri bulunan eserleri ve evleri, canlı çarşısı, dünyaca ünlü Milas halıları ile turistik açıdan pek çok özelliğe sahip.

350 - Ege Bölgesindeki En Güzel Kasabalar

İlçe sınırları içinde 27 antik sit alanı var. MÖ 5. yüzyılda kurulan kent, Karyalılar'dan sonra Pers egemenliği altına girmiş, 13. yüzyılda ise Menteşe Beyliği'nin başkenti olmuş. Osmanlı da bu kente çok önem vermiş.

URLA

Dünyanın en eski limanı
İzmir'e 35 km uzaklıkta. Yaklaşık 8 bin yıldır yerleşim alanı. 50 bin nüfusa sahip. Urla'da yapılan arkeolojik araştırmalarda İskele Mahallesi'ndeki Limantepe Höyüğü'nün MÖ 6000 yıla tarihlenen bir merkez olduğu ortaya çıkarıldı.

351 - Ege Bölgesindeki En Güzel Kasabalar

Buluntuların en önemlilerinden birisi liman. Tarihte bilinen en eski liman olarak kabul ediliyor. Antik Klazomenai kenti liman bölgesinde yer alıyor. Antikçağ'da özellikle zeytinyağı üretimiyle önemli bir ticaret merkezi olmuş.