Referans Mektubu Nasıl Yazılır? - Referans Mektubu Örnekleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Referans Mektubu Nasıl Yazılır? - Referans Mektubu Örnekleri

 1. Sayın Yetkili,

  Bu referans mektubu, .............isteği üzerine yazılmıştır. Bu mektuptaki bilgilerin gizliliği konusunda tedbirli davranmanızı ve şirketinizde işe alma yetkisine sahip olmayan herhangi bir kişiye bu bilgileri vermemenizi rica ederim.

  ............. Mart 2002 - Eylül 2004 yılları arasında "........." şirketinde birlikte çalıştım. Satış müdürü olarak görev aldığım Goodweather.com'da, aynı satış ekibinde "satış danışmanı" olarak çalışan Lorem Ipsum'un işe yaklaşım tarzını ve bakış açısını değerlendirme fırsatı buldum. Müşteri portföyümüzü genişletme oranı ve yıllık satış ortalamasına göre satış oranları değerlendirdiğimizde, Lorem İpsum'un performansının hedeflenen rakamların çok üstünde olduğunu belirtebiliriz.  Etkin iletişim yeteneği ve olumlu insan ilişkileri sayesinde müşteri memnuniyetini sağlayarak hem müşteri portföyünü genişletme konusunda üstün başarı göstermiş, hem de iş sırasında ve sonrasında sergilediği takipçilik sayesinde müşterilerin şirkete bağlılığını artırmıştır. Bunların yanı sıra, ekip çalışmasına yatkınlığı ve organizasyon yeteneği sayesinde tüm ekibin bir bütün halinde çalışmasını sağlamıştır.  ...........satış departmanımızda gösterdiği performansı göz önünde bulundurduğumuzda, kendisinin bu pozisyonun gerektirdiği tüm yetkinliklere sahip olması sebebiyle kariyer hayatında "satış"la ilgili herhangi bir pozisyonda başarılı olabileceğini düşünüyorum.


  Bu konuda açıklığa kavuşturmamızı istediğiniz herhangi bir nokta olması durumunda aşağıdaki bilgilerimden benimle iletişime geçebilirsiniz.


  Saygılarımla


 2. 2010-04-03 #2
  Psikolojide, gelecekteki performansın en iyi kanıtının geçmiş performans olduğu düşüncesi oldukça yaygındır.

  Neden referans mektuplarına ihtiyaç vardır?

  Şirketler, eleman alımı sırasında karşılıklı görüşmelerin ve testlerin tamamlanmasını takiben genellikle adaydan referans mektubu sunmasını isterler. Bunun altında yatan esas neden, adayın görüşmeler sırasında aktardığı bilgilerin doğruluğunu test etmektir. Psikolojide, gelecekteki performansın en iyi kanıtının geçmiş performans olduğu düşüncesi oldukça yaygındır. Şirketler adayın geçmiş tecrübelerini kendisinden dinlerken, bu tecrübeler sırasında gerçekleştirilmiş çalışmanın kalitesi hakkındaki bilgiyi üçüncü kişilerden edinmeyi tercih ederler.

  Referans mektupları ne yarar sağlar?

  * Referans mektubunu yazacak kişi için de, mektubun iletileceği kişi için de zamandan tasarruf sağlar.
  * Yeni işverenin referans verecek kişiye ulaşamaması riskini ortadan kaldırır.
  * Yazılı bir belge olduğu için, ihtiyaç duyulduğunda geri dönülüp tekrar incelenebilir.
  * Referansı verenin değineceği konuları kendi ağzından en doğru şekliyle yansıtır.
  * Hakkında referans mektubu yazılan kişi, kendisi ile ilgili yazılanlardan haberdar olur.

  Kimlerden referans mektubu istenmeli?
  İş tecrübesi olan adaylar referans mektuplarını önceden çalıştıkları şirketlerde birebir kontakta bulundukları kişilerden rica etmelidirler. Yeni mezun adaylar için ise durum biraz farklıdır. Bu adaylar referans mektuplarını üniversitede ders aldıkları hatta birlikte proje, tez çalışması yaptıkları profesörlerden alabilirler. Staj tecrübesi olan yeni mezunlar ise iş tecrübesi olan adaylar gibi birlikte çalıştıkları kişilerden referans mektubu alabilirler.

  Ancak her şeyden önemlisi referans mektubu istenecek kişinin öncelikle;

  * hakkında referans verilecek kişi ile bire bir çalışmış,
  * o kişiyi iyi tanıyan ve özelliklerini bilen,
  * o kişi ile arasında olumlu ve sıcak bir ilişkisi olan,
  * mektubun gönderileceği kişi ya da kurumca sözüne güvenilebilecek bir kişi olmasıdır.

  Araştırmalar referans mektuplarının çoğunun pozitif olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni adayın kendisine referans olacak kişileri kendisinin seçmesidir.

  Yıllarca size bağlı çalışmış bir kişi işinden ayrılıyor ve sizden onun hakkında iş görüşmeleri yaptığı şirkete sunmak amacıyla bir referans mektubu yazmanızı rica ediyor. Bu mektubu yazarken yer vermeniz gereken konular burada.

  Referans Mektubu İsteme İpuçları

  Sizi iyi tanıdığınıza inandığınız, hakkınızda olumlu şeyler düşünen kişilerden referans mektubu isteyin.
  Bu mektup sayesinde, kendisinin, ileriki tarihlerde, uygun olduğu ya da olmadığı zamanlarda, yeni işveren tarafından referans kontrolleri için vaktinin alınmayacağı avantajını vurgulayın.

  Mektubu yazacak olan kişiye; eğitim bilgilerinizi, iş tecrübelerinizi, varsa aldığınız ödülleri ya da kazandığınız başarıları içeren bir özgeçmişinizi hazırlayıp verin. Bu bilgiler mektubu yazan kişiye kolaylık sağlayacaktır.
  Mektubun aceleye getirilmemesi için, mektubu yazacak kişiye ihtiyacı olan zamanı verin.

  Çalıştığınız işyerinden ayrılırken, ileride referanslarına başvurabileceğ inizi düşündüğünüz kişilerden referans mektubu isteyin. Böylelikle bu kişilerin yazacakları referans mektubunda; çalışma alışkanlıklarınızı , kişisel özelliklerinizi, iş yerindeki başarılarınızı unutmadan referans mektubunuzu yazmalarını sağlamış olursunuz.
  Referans Mektubu Yazma İpuçları

  * Öncelikle; hakkında tam ve doğru bilgi sahibi olmadığınızı düşündüğünüz ya da başka iş yerlerine tavsiye etmek istemediğiniz kişiler için referans mektubu yazmayın. Referans mektubu yazmamak, sıradan bir referans mektubunu inanmadan yazmaktan daha iyidir.
  * Referans mektubunda, hakkında referans verdiğiniz kişi ile aranızda ne tür bir iş ilişkisi olduğunu, hangi tarihler arasında şirketinizde çalıştığını ve unvanını açık bir şekilde belirtin.
  * Bu kişinin görev yaptığı pozisyonda üstlendiği sorumluluklardan detaylı bir şekilde bahsedin.
  * Şirketinizde çalıştığı süre boyunca gösterdiği gelişimden ve şirkete katkılarından bahsedin.
  * Bu kişinin kişilik özelliklerine görevi ile bağlantılı olarak yer verin.
  * Kendisine referans olduğunuz kişinin şirketinizden ne sebeple ayrıldığını belirtin.
  * Son olarak kendisinin ne seviyedeki pozisyonlarda daha başarılı olacağını açıkça belirtin.
  * Sizinle gerektiğinde iletişim kurulabilmesi için iletişim bilgilerinizi ekleyin.


 3. 2013-01-09 #3
  Verdiginiz ornek ve bilgiler icin tesekkurler, cok yardimci oldu.

  Okunma: 53548 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -