Ses Şiddeti ile Uzaklık Arasındaki İlişki - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ses Şiddeti ile Uzaklık Arasındaki İlişki

 1. Ses dalgaları enerjilerini 3 boyutlu ortamda taşırken, kaynaktan uzaklaştıkça ses dalgalarının şiddeti azalır. Artan uzaklıkla birlikte ses dalgalarının şiddetinin azalması ses dalgalarındaki enerjinin daha geniş alanlara yayılmasından kaynaklanır. Ses dalgaları 2 boyutlu bir ortamda dairesel olarak yayılır. Enerji korunduğu için enerjinin yayıldığı alan arttıkça güç azalmalıdır.


  Ses Şiddeti ile Uzaklık Arasındaki İlişki


  Şiddet ve uzaklık arasındaki ilişki ters-kare ilişkisidir. Bu yüzden kaynağa olan uzaklık 2 katına çıktığında şiddet ¼ 'üne düşer. Benzer şekilde kaynağa olan uzaklık ¼ 'üne düştüğünde şiddet 16 katına çıkar. Uzaklık arttıkça sesin şiddeti, uzaklığın karesi oranında azaltır. Aşağıdaki tabloda şiddet ve uzaklık arasındaki ilişki gösterilmiştir:

  Uzaklık Şiddet
  1m

  2m
  3m
  4m
  160 birim
  40 birim
  17.8 birim
  10 birim

  Ses Şiddeti ile Uzaklık Arasındaki İlişki

  Sesi ses kaynağına yakınken daha iyi duyarız. Sınıfta bir arkadaşımızla yan yana duralım ve arkadaşımız sıraya vursun. Sonra sınıftan dışarıya çıkalım, arkadaşımız tekrar sıraya vursun. Sıraya ikinci kez vurulduğunda çıkan sesi ya çok az duyarız ya da hiç duyamayız. Çünkü sesin şiddeti, ses kaynağının uzaklığına göre değişir.

  Sizden uzakta bulunan bir arkadaşınıza seslendiğinizde sesinizi ona duyuramazsanız ellerinizi ağzınıza megafon şeklinde toparlar tekrar seslenirsiniz.

  Böyle yaptığınızda ses dalgaları sağa sola yayılmadan hareket ettiğinden sesinizi arkadaşınıza duyurabilirsiniz. Sesin şiddetini yükseltmek için megafon, hoparlör gibi araçlar kullanılır.


  Güncelleme : 2017-10-24
 2. 2013-03-27 #2
  Çok teşekkürler böyle bir şey ödevim için çok yardımcı oldu. Diğer konularda da buradan yardım alabilirim. :)

 3. 2015-03-04 #3
  teşekkürler burası ödevlerime çokyardım etti

 4. 2015-03-05 #4
  ödevime çok güzel bir sunum

Bölüm: Bilgi Merkezi

Konu Etiketleri

ses şiddeti ile duyma arasında nasıl bir ilişki vardır, ses şiddeti ile uzaklık arasındaki ilişki 3 sınıf, ses şiddeti ile uzaklık arasındaki ilişkiye örnekler, ses şiddeti uzaklığa göre nasıl değişir

  Okunma: 6440 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -