Küçük Çocuklarda Müziğin Önemi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Küçük Çocuklarda Müziğin Önemi

 1. Küçük çocuklarda müziğin önemi
  Küçük çocukların çoğu müziği sever. Müzik duyduklarında oynarlar veya dans ederler.Müzik aletlerinden ve oyuncaklardan duydukları sesleri taklit ederler, gülerler ve iyi bildikleri şarkılara eşlik ederler. Müzik faaliyetleri, zevkli olduğu kadar, çocuklar için faydalıdır da. Müzik faaliyetleri, çocukların, fiziksel ve insan ilişkileri becerilerinin gelişiminin yanısıra dil bilgisi, hafıza ve dinleme becerilerini öğrenmelerini ve geliştirmelerini de teşvik eder.Müzik genç çocukların günlük yaşamdaki faaliyetlerinin, oyun ve grup faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası olabilir.


  İsim: bebek-muzik-280x3&#.jpg
Görüntüleme: 1204
Büyüklük: 20,9 KB (Kilobyte)


  Günlük yaşam faaliyetlerinde müzik
  Çok çeşitli şekillerde müzik ailenin günlük yaşamdaki faaliyetlerinin bir parçası haline getirilebilir; örneğin giyinme, banyo saati ve yatma saati gibi. şarkılar ve tekerlemeler için ayrıca bir zaman ayırmaya gerek yoktur. Müzik, bu faaliyetlerimizi yaparken, onları daha zevkli hale getirebilir. Bebeği uyutmak için ninni söyleyebilirsiniz, rahatsız bir çocuğu sakinleştirmek için ağır şarkılar, veya çocuğunuza hoşgeldin ya da güle güle derken veya eşyalarını toplarken her zaman belirli bir şarkı söyleyebilirsiniz. şarkılar ve tekerlemeler, belirli işlere göre özel olarak ayarlanabilir.

  Örneğin:
  Here we go round the mulberry bush şarkısının sözleri değiştirilerek pek çok başka duruma göre uyarlanabilir. Bu şarkının sözleri This is the way we... wash our hands, or put on our hats or pack up our toys (ißte elimizi böyle yıkarız veya, şapkamızı böyle giyeriz veya oyuncaklarımızı böyle toplarız) şeklinde değiştirilebilir. Yaptığınız iş ile ilgili şarkı söylemek, çocuğun o anda
  yaptığı faaliyete uygun dili göstererek çocuğun dil bilgisinin gelişmesine yardımcı olur.


  This is the way we wash our hands
  (işte elimizi böyle yıkarız
  ) sözleri yaptığınız diğer faaliyetlere uyarlanabilir; this is the way we roll up our sleeves (kolumuzu böyle çemreriz);... use the soap (sabunlarız); ... turn on the tap (musluğu açarız); and ... dry our hands (elimizi kurularız). şarkılar genellikle tekrarlanan sözlerden oluşur.


  Bu da dil bilgisinin gelişimine yardımcı olur.
  Yaşı büyük olan çocuklarda, müzik ile hareket birleştirilebilir. Örneğin Let's go walking (Yürüyelim) şarkısı değişik hareket şekillerine göre uyarlanabilir; örneğin, zıplamak, koşmak, parmak ucunda yürümek ve yan yan yürümek gibi. Müzik, ayrıca, küçük çocukların öğrenmesi için sonsuz imkan yaratır. Reklamcılar, müziğin mesajların insanların aklında kalmasına nasıl yardımcı olduğunu bilirler. Aynı şekilde, şarkılar temel okuma yazma becerilerinin (alfabe şarkıları) ve temel matematik bilgisinin (sayı sayma becerileri) öğretilmesinde ve
  pekiştirilmesinde kullanılabilir.


  Müzik ve oyun
  Küçük çocuklar, çevrelerindeki dünyayı oyun yolu ile tanırlar ve bu nedenle, müzik eşliğinde oyun faaliyetleri yararlı olmaktadır. Çocuklar sesleri araştırabilir ve bu sesleri basit müzik aletleri, ses çıkaran oyuncaklar ve ses çıkaran cisimlerle (günlük yaşamda kullanılan ve ses çıkarmak için kullanılabilecek tencere, tava gibi cisimler de olabilir) bu sesleri üretmeye çalışabilirler.

  Müzik ve gruplar
  Müzikli faaliyetler çocuk grupları için de çok yararlıdır. Yetişkinler grup faaliyetlerinde çocuklara öncülük yaparken, çocukların taklit edebileceği müzik davranışı örneklerini sergileyebilirler; örneğin, şarkı söylemek, müzik aleti çalmak, dinlemek ve ses üretmek gibi. Yetişkinlerin katılması ve hevesli olması da çocukları müzik yapmaya katılmaya teşvik etmede ve müziği sevdirmede yararlı olmaktadır.


  Resim Galerisi Resim Galerisi Name:	ChildPiano..jpg 
Views:	3434 
Size:	44,4 KB (Kilobyte) 
ID:	6981  
  Okunma: 3157 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -