"Çocuğum yemek yemiyor" oldukça sık karşılaşılan yakınmalardan. İştahsız çocuğa nasıl yaklaşmalı? Ne zaman problemdir iştahsızlık, ne zaman değildir? Ne zaman endişelenmeli, ne zaman kendi haline bırakmalıyız çocukları?


Öncelikle bir problem var mı onu anlamak gerekiyor. Acaba çocuğun yemesini beklediğimiz miktar yaşına, boyuna kilosuna göre gerçekçi mi? Yoksa beklentimizi mi değiştirmeliyiz? Bu sorunun yanıtını en iyi çocuk doktorundan, diyetisyenlerden alabilirsiniz. Hangi yaşın gereksinimi ne kadar?

Çocuğunuz Yemek Yemiyormu?


Örneğin birbuçuk yaşında bir çocuk için öğle öğününde bir adte köfte, yarım yas pilav ve birkaç çorba kaşığı bezelye yeterlidir. Eğer anne çocuğunun bundan çok daha fazlasını yemesi gerektiğini düşünüyor ise bu miktarı yiyen çocuğunu "iştahsız" olarak tanımlayabilir. Oysa ki çocuk gereksinimi olan miktarı yemektedir. Yine özellikle 1-3 yaş arası çocukların bir öğünde iyi yerken başka bir öğünde o kadar iyi yememeleri doğaldır. Beslenmeyi de gün gün değil de haftalık olarak değerlendirmek gerekir. Ayrıca çocuklar doğaları gereği en sağlıklı beslenme şekli olan "az az, sık sık" yemeye eğilimlidirler. Bazen de çocukların yemek arasında çok fazla sıvı içmeleri ya da abur cubur yemeleri de yemek sırasında göreceli bir iştahszlık yaratabilir.


Eğer kalıcı bir iştah problemi var ise çocuğa kapsamlı yaklaşmakta fayda olabilir. Öncelikle büyümesi değerlendirilmelidir. Kilosu yaşla uyumlu artıyor mu? Boyu yaşla uyumlu artıyor mu?
Boyla kilo oranı birbirine uyumlu artıyor mu? Vücut kitle endeksi yaşa uygun mu? Çocuğun büyümesinde ve gelişmesinde bir sorun var mı? Bu soruya ince nüanslara da bakarak iyi bir yanıt vermek gerekiyor. Büyümesinde ve gelişmesinde sorun olmayan çocuğu problemi yok diye kesip atmak yanlış olur ancak büyüme ve gelişmede sorun var ise bu çocuğun daha detaylı incelenmesi gerekir.


Sabırlı ve doğru prensiplerle yaklaştığımızda iştahsız çocukların beslenmsei de daha keyifli daha iyi hale gelebilir.

Kalıcı iştahsızlık problemi
Kalıcı iştahsılığı olan, yemek yemeyen çocuğa yaklaşım ise çok incelikli yapılmalıdır. Bir yandan ailenin yemek etrafındaki olumsuz duyguları, savaşımları, düşkırıklığı yetersizlik hisleri tutarlı bir detsekle çözülmeye çalışılırken bir yandan da çocuğun hem gereksinimlerine uygun hem de kendi isteği ile katılacağı bir beslenme planı uygulanmalıdır.Çocuğa seçenek vermeyen, çocuğun tercihlerini, duygularını hesaba katmayan bir beslenme sistemi sağlıklı olmaz. Öncelikle çocuğa "Bu senin sağlığın, kendin için yiyorsun" hissi verilmelidir. Yemeği olumlu ve keyifli bir şey haline getirmek bir yandan da kendi sağlıklı beslenme alışkanlıklarımızla iyi örnek olmak gerekir.Çocuğun birey olduğunu ve bir miktar özgür karar verme şansının da olması gerektiğini hatırlamak sağlıklı çocuk beslenmesinin önemli şartlarındandır. Beslenme planının nasıl ilerleyeceği aileye ve çocuğa göre değişir. Oldukça sabır isteyen bir süreç olabilir.Sabırlı olmak ve kolaycı yanlış yaklaşımlardan kaçınmak önemlidir. Örneğin televizyon karşısında beslemek veya köfte yesin diye şeker vermek.

Dr. Beril Bayrak Bulucu
Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı