Atatürk'ün Spor ile İlgili Sözleri ve Anlamları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Atatürk'ün Spor ile İlgili Sözleri ve Anlamları

 1. Cumhuriyet, fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek seviyeli muhafızlar ister."

  "Türk çocuklarına sporun bugünkü tekniğini öğretmek ve bunlardan bir kısmınıbazı törenlerde ve bayramlarda dekor olarak koymak gerekir."

  "Açık ve kat'i olarak söyleyeyim ki, sporda muvaffak olabilmek için her türlü yardımdan ziyade, bütün milletce sporun mahiyetinin ve değerinin anlaşılmış olması gerekmekte, onu kalpte muhabbet ve vatani bir vazife olarak telakki eylemek lazımdır."

  "Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zeka kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim."

  "Zafer, zafer benimdir diyebilenin; başarı, başaracağım diye başlayanın ve başardım diyebilenindir.

  ""Dünya spor hayatı ve spor dünyası çok mühimdir. Bu kadar mühim olan spor hayatı, bizim için daha mühimdir. Çünkü ırk meselesidir, ırkın ıslahı ve kişayişi meselesidir ve hatta biraz da medeniyet meselesidir."

  "Bütün millet ve memleket evlatlarını sportmen yapabilmek için sarfedilen çalışmanın ehemmiyet ve kudsiyeti aynı derecede kıymetli ve mühimdir."

  "Her ulus çocuklarının sıhhatli ve gürbüz olmaları için yaşadıkları bölgenin sıhhi şartlarını temin etmek, devlet halinde bulunan siyasi teşekküllerin en birinci ödevidir..."

  "Yurt savunması bakımından bu derece ehemmiyetli olan izcilik, ferdi ve milli eğitim bakımından da o nisbette önemlidir.""Spordan yoksun olan bir gençlik nasıl ki vatan müdafaası sırasında etkili olamıyorsa, insan denen varlığın kafa yapısı da ne derece tekamül ederse etsin,bedeni inkişafı noksan ve yetersiz olursa, o kafayı ileriye götüremez,taşıyamaz."

  "Muhterem Gençler, Hayat mücadeleden ibarettir. Bundan dolayı hayatta yalnız iki şey vardır: Galip gelmek ve mağlup olmak. Size Türk gençliğine tevdi ettiğimiz vicdan emaneti, yalnız ve daima galip olmaktır ve eminim daima galip olacaksınız."

  "Dünyada yenilmez kimse, yenilmeyen takım, yenilmeyen ordu, yenilmeyen kumandan yoktur. Yenilgilerden sonra üzülmek de tabiidir. Ancak bu üzüntü insanın maneviyatını yok edecek, onu çökertecek seviyeye varmamalıdır.Yenilen, toparlanarak kendini yeneni yenmek için olanca gücü ile, azimle daha çok çalışmalıdır."

  "Bir insan hayatında büyük bir muvaffakiyet kazanabilir. Fakat, yalnız onunla övünerek kalmak isterse, o muvaffakiyet de unutulmaya mahkumdur. Onun için çalışmak ve daima muvaffakiyet aramak, herkes için esas olmalıdır."

  "Müsbet ilimlerin temeline dayanan, güzel sanatları seven, fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yükselmiş olan bahtiyar, kuvvetli bir nesil yetiştirmek siyasetimizin açık gayesidir."

  "En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye endüstrisi,ticareti ve sporu ile en ileri denizci millet yetiştirme kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifade etmeyi bilmeliyiz."


  Güncelleme : 2017-07-19
 2. 2011-12-06 #2
  sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

 3. 2011-12-17 #3
  Türk sosyal bünyesinde spor hareketlerini düzenlemekle görevli olanlar, Türk çocuklarının spor hayatını yüceltmeyi düşünürken sadece gösteriş için herhangi bir yarışmada kazanmak azmiyle spor çizmezler. Esas olan bütün yaştaki Türkler için Beden Eğitimi sağlamaktır.
  sözünün açıklamasını yaparmısınız çok acilll pazartesine kadar bilmem gerek hiçbiryerde bulamadım

 4. 2012-11-27 #4
  Alıntı:
  misafir Nickli Üyeden Alıntı
  türk sosyal bünyesinde spor hareketlerini düzenlemekle görevli olanlar, türk çocuklarının spor hayatını yüceltmeyi düşünürken sadece gösteriş için herhangi bir yarışmada kazanmak azmiyle spor çizmezler. Esas olan bütün yaştaki türkler için beden eğitimi sağlamaktır.
  Sözünün açıklamasını yaparmısınız çok acilll pazartesine kadar bilmem gerek hiçbiryerde bulamadım


  bu sözün anlamı :sosyal açıdan sopor galibiyetini düşünenler yalnız kendilerine ait tarafrda davranmazlar ve bugünlere gelebilmek için bazı yollardan geçmeleri yerine başkalarının başarısını taklit ederler

 5. 2012-11-28 #5
  atatürk bir meşur olan bir adamdır atatürk ülkemmizi kurtarmış ve her savaşlara katılmıştır

 6. 2013-04-07 #6
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.
  sağol kardeş

 7. 2013-04-27 #7
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.
  anlamı:spor yaparak vücüdünün sağlam olamasının ı sağalaaybiliriz.

 8. 2013-05-22 #8
  çok saolll yardımın cck oldu saoll :)

 9. 2013-05-28 #9
  süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrr

Konu Etiketleri

atatürk'ün spor ile söylediği sözler, atatürk'ün spor ve sporcular ile ilgili sözleri, atatürkün sporla ilgili sözleri kompozisyon, atatürkün sporla ilgili sözleri ve açıklamaları

  Okunma: 18359 - Yorum: 8 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -