Düzeltme İşareti Kalktı mı ? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Düzeltme İşareti Kalktı mı ?

1. Yıllardır kaldırılıp kaldırılmadığı bir muamma haline gelen ve her tartışma ortamında "şapkalar kaldırıldı" gibi bir söylem ile ileri sürülen bizim o masum inceltme işaretimiz ya da diğer adıyla şapkamız kaldırıldı mı acaba?

Şimdi bu yazıyı okuyan birçok kişinin kaldırıldı dediğine eminim ben. Evet, kaldırıldı ama belli yerlerde kaldırıldı. Şu an düzeltme işareti 3 farklı yerde kullanılıyor. Dilerniz onları verelim, anlamak daha kolay olacaktır.

1. Yazılışları aynı, anlamları ve okunuşları farklı olan kelimeleri birbirinden ayırt etmek için kullanılır.

Örnekler:

hala ( babanın kardeşi ), hâlâ ( devam eden)
    alem ( bayrak ), âlem ( dünya )
    adem ( yokluk ), âdem ( insan )
    kar ( bir yağış türü ), kâr ( fayda sağlamak )
    adet ( sayı ), âdet ( gelenek, görenek )

2. Nispet i'sinin belirtme hâli eki ve iyelik eki ile karışma ihtimali olan yerlerde kullanılır. Örnekler:
    Türk askeri ( burada ektir ), askerî koşullar ( burada da nispet anlamı vardır, askerlikle ilgili anlamı vardır. )
    İslâm dini ( burada ektir ), dinî bilgiler ( burada da nispet anlamı vardır, dinle ilgili bilgiler anlamı vardır. )

3. Bir de Arapça ve Farsçadan dilimize girmiş bazı yabancı kelimelerde g ve k ünsüzünden sonra gelen a ve ünlüsü üzerine konur.

Örnekler: dükkân, hikâye, kâğıt, rüzgâr, Halûk, lâle, Hakkâri, Kâzım, mahkûm vs.

Acaba şapkalı mı şapkasız mı yazılacak diye aklımıza takılan kelimeleri Türk Dil Kurumu yazım kılavuzundan arayabiliriz.

Netice: Evet, netice itibariyle bizim şapka diye bildiğimiz ve kimilerinin düzeltme işareti, kimilerinin de inceltme işareti diye adlandırdığı işaretimiz henüz kalkmış durumda değildir. Kalkmasını beklemek de biraz saçma olur doğrusu.

Ben bu yazıya inanmadım, Türk Dil Kurumu'nun sitesindeki yazım kılavuzuna bakmak istiyorum diyenler ise şuradan o kılavuzdaki o sayfaya ulaşabilirler.

Güncelleme : 2017-07-06
  2. 2011-11-04 #2
    Harika bir yazı. Tebrik ederim :) Bunu anlamayan ve anlamak istemeyen, benden yaşının büyük olması sebebiyle doğruyu biliyor olmamı hazmedemeyen biyoloji öğretmenime bunu anlatmaya çalışmaktan sıkılmıştım. Burada ek olarak öğrendiklerim daha da işime yarayacak.

3. 2011-11-28 #3
    BEN bir örnek vereceğim
    ^
    örneğin karımızı paylaşalımdaki düzeltme harfini kaldırırsak

karımızı (eşimizi) paylaşalım olur ^^

:D

Konu Etiketleri

düzeltme işareti ile ilgili cümleler, düzeltme işareti kullanılan kelimeler, şapka işareti kaldırıldı mı?, şapkalı harflerin kullanımı

Okunma: 5211 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -