Depremde İnsanlara Yardım Eden Kurum ve Kuruluşlar Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Depremde İnsanlara Yardım Eden Kurum ve Kuruluşlar Nelerdir?

1. Çığ ve Depremden Zarar Gören İnsanlar Ve Bu İnsanlara Yardım Eden Kurum ve Kuruluşlar Nelerdir?

Doğal afet, en geniş anlamı ile insanlara zarar veren olaylara denir. Başka bir ifade ile can ve mal kaybına yol açan doğal olaylardır. Afetin ilk özelliği doğal olması, ikincisi can ve mal kaybına neden olması bir diğeri çok kısa zamanda meydana gelmesi ve son olarak da başladıktan sonra insanlar tarafından engellenememesidir. Bazı afetlerin yeryüzünün nerelerinde daha çok olduğu bilinmektedir. Örneğin deprem, heyelan, çığ, sel, don ve bazı afetlerin sonuçları depremde olduğu gibi doğrudan ve hemen ortaya çıkar. Ama kuraklıkta olduğu gibi bazılarının sonuçları ise uzun bir zaman sonra ve dolaylı olarak görülür.

Toplumda dayanışma ve yardımlaşmanın önemi büyüktür. Bu amaç ile kurulan gönüllü yardım kuruluşlarıda çoktır. İnsan hakları, kimsesiz çocuklar ve yardıma muhtaç olan insanlar, özürlüler, doğal afet gibi hizmet vermektedirler. Bu konularda mağduriyet yaşayan insanlara gönüllü yardım ediliyor.

Türkiyede Faaliyet Gösteren Büyük Yardım Kuruluşları ;

Türkiye Deprem Vakfı ; Bu kuruluşun amacı deprem öncesinde ve deprem sonrasında alınacak önlemler konusunda ülke içerisindeki kuruluşlar ile iş birliği yapıp kuruluşların yapacağı etkinlikleri desteklemektir. Depreme karşı koruyucu önlemler alıp eğitim vermektir.

Kızılay (Resmî adı: Türkiye Kızılay Derneği, Türk Kızılayı olarak da bilinir, eski adı Hilal-i Ahmer Cemiyeti), Uluslararası Kızılay Kızılhaç Hareketi'nin temel ilkeleri olan insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik çerçevesinde çalışan bir yardım kuruluşudur. Personelinin bir kısmı gönüllü olarak, bir kısmı ise maaşlı olarak çalışır.

Akut ( Arama Kurtarma Derneği ): Akut'un ana amacı dağ ve doğa koşullarında meydana gelecek olan kaza ve kaybolma olaylarında vatandaşlara yardım etmektir. Deprem, sel ve doğal afetlerde arama ve kurtarma çalışmalar yürütmektedir.

2. 2015-02-19 #2
    çok güzel olmuşşşş

Okunma: 17629 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -