Öncelikle Yukarıdaki resmi iyice inceleyin. Şekilde Cross ve Düz Kablo Şemaları var. Pc den Pc ye Yada Pc den Hub'a hangi UTP kablo renk düzenini kullanacağınız vardır.

Pc den Pc ye Cross Kablo Renk Düzeni
Hub 'dan Hub 'a Cross Kablo Renk Düzeni
Pc den Hub 'a Düz Kablo Renk Düzeni ni kullanıyoruz.

Öncelikle Cat- veya Cat-6 Kablomuzu alıyoruz. aşağıdaki resimdede gördüğünüz gibi 2cm kadar ucundan Ağ makası (Ağ Pensesi) yardımıyla kabloyu kesip sıyırıyoruz.542 - Cross ve Düz kablo Nasıl Yapılır?Şimdi sıra geldi renk düzenini yapmaya UTP kabloların modeli yada markası ne olursa renkleri değişmez.

Düz Kablo Renk Düzeni için...
1- Turuncu beyaz
2- Turuncu
3- Yeşil Beyaz
4- Mavi
5- Mavi Beyaz
6- Yeşil
7- Kahverengi Beyaz
8- Kahverengi

-----------------------------------------------------------------------

Cross Kablo Renk Düzeni için...
1- Yeşil beyaz
2- Yeşil
3- Turuncu Beyaz
4- Mavi
5- Mavi beyaz
6- Turuncu
7- Kahverengi Beyaz
8- Kahverengi

Aşağıdaki resimde Cross Bağlantıya göre renk sıralaması yapılmıştır.Kablolarımızı sıraladıktan sonra en üstteki resimdede gördüğünüz gibi yaklaşık olarak 1.7 cm den kablomuzu ucundan kesiyoruz. Burda dikkat etmeniz gereken kabloların aynı paralellikte kesilmesi ve uclarının tamamen düz olmasıdır. Bu birazda kullandığınız makasla alakalıdır eğer makasın kesici uçları kör ise yamuk kesmenize yada uçların aynı paralellikte tam kopmamasına neden olabilir.Kablonun ucunu düzledikten sonra RJ-45 sondandırıcmızı Kablonun ucuna geçirip bastırıyoruz ve kabloların uçlarının RJ-45 sonlandırıcının tam olarak içine girdiğinden ve hepsinin sonuna kadar dayandığından emin olmanız gerekmekte ve kablonun dışında bulunan plastik koruyucu tabaka RJ-45 sonlandırıcının içine girmeli...Şimdide sıra geldi en son ve en kolay olan sıkma işlemine. Uçlarını taktığımız kablomuzu resimdede gördüğünüz gibi pensemizin RJ-45 yazan gözüne yerleştiriyoruz ve iyice sıkıyoruz.

543 - Cross ve Düz kablo Nasıl Yapılır?

Kablomuz artık hazırdır güle güle kullanın...

544 - Cross ve Düz kablo Nasıl Yapılır?