Yeşilalan Köyü Sivas - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Yeşilalan Köyü Sivas

  1. Azerbaycan Bakü Göçmeni olan halk azerbaycan dan irana Göç edip ordan kars a ordan trabzona ordan Elazığ Palu ilçesinin Karaçor Köyünden Erzincan Refahiye Çatak Köyünde 1852 tarihine kadar yaşadıkları bilinmektedir. 1893 yılına kadar Sivas İmranlı ilçesi Yukarı Maden Köyünde kaldıkları, oradan da Yıldızeli ilçesine göç ettmişlerdir. Bu nedenle 93 maciri denildiği bilinmektedir. Bir yıl Kevik Köyünden kaldıktan sonra, şu an Yeşilalan Köyü'nün bulunduğu boş araziyi şimdiki yerleşim yeri olarak seçmişler.


    Köyün; Hasan Ağa, Resül, Deli Veli ve Dursun ilk (Kurucuları) gelenlerdir. Daha sonra halimemler (Aziz), Alişirler ve Kalemgil gelmiş ve yerleşmişlerdir. O dönemde yerleştikleri alanlar sık ormanlarla kaplı olduğundan, köy halkı ilk önceleri geçimini orman ve orman ürünlerinden sağlamalarıyla beraber, Çam ağaçlarının reçinesinde elde edilen kara sakız ve katran elde edilerek tedavi amaçlı kullanılan bu ürünü satarak gelir sağlamışlardır. Köy ismini katrandan alarak ‘'Katıralan Köyü''olarak adı resmileşmiştir. 2000 yılında‘Yeşil Alan Köyü' ismini almıştır. 1960 yıllara kadar tarım ve çiftçilikle geçinen halk o yıllarında 93 hane ve 386 nüfuslu idi.

    Yeşilalan Köyü Sivas

    Köy yurt içi ve yurt dışına göç vermesiyle birlikte, 17 hane ve 152 nüfusa kadar gerilemiştir. Köyde okulun 1964 yılında yaptırılması ile beraber, halk okumaya büyük değer vermeye beşlamış ve hemen hemen her meslekte ve kademede insanlar yetiştirmiştir. Özellikle çok sayıda öğretmennin yanı sıra, millet vekili de çıkarmıştır (22. dönem CHP millet vekili Hasan AYDIN,MImar Necati Akyol,Dr Cetin Akyol,cevre mühendisi Hüsnü Akyol,Avukat Oktay Balkiz,Okul müdürü Mehmet Inci ... Komşu köyler; Davulalan, Yuvalıçayır, Karaleylek, Kıvşak, Akpınar, Kale köyü, Kadıllı, Tayalan ve Yayla Gözü köylerdir. İlçeye uzaklığı 35 km'dir. Ayrica köyümüz deniz seviyesinden 913 metre yüksekliktedir.


  2. 2013-01-16 #2
    Yukarıda kama yaylasının resmini Sivas olarak yazdınız lütfen resimdeki kama yaylası olarak duzeldirmisiniz

  Okunma: 4307 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -