Marmara Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Marmara Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

 1. Bölgede aynı anda, üç değişik iklim tipinin görülmesi, tarım ürün çeşidini artırmıştır. Marmara Bölgesi'nde ekili dikili alanların oranının fazla olmasına karşın, bölgenin nüfusunun fazla olması diğer bölgelerden de tarım ürünü almasına neden olur.


  Türkiye'de bölge yüzölçümüne göre, ekili - dikili alanın en fazla olduğu bölge Marmara Bölgesi'dir. Buna yol açan faktör, arazinin fazla engebeli olmaması, düzlüklerin geniş yer kaplaması ve makineli tarımın yaygın olmasıdır. Bölgede tarımın gelişmesinde ulaşım kolaylığı, sulamanın yaygınlığı, tüketici nüfusun fazla olması rol oynar.


  Zeytin: Bölgenin özellikle Akdeniz iklimi etkisi altındaki güneykıyılarında yetiştirilir. Özellikle Gemlik zeytinleri ülkemizin enkaliteli sofralık zeytinlerini oluşturur.

  Pamuk : Bölgede yaz yağışlarının azaldığı güney kesimdeözellikle Balıkesir yöresinde yetiştirilir.

  Tütün: Bölgenin çeşitli yörelerinde üretimi yapılmaklaberaber, kaliteli tütünler Adapazarı ovasındayetiştirilir.

  Ayçiçeği : Türkiye'de en yoğun olarak bu bölgede yetiştirilir. ÖzellikleErgene Havzası’nda yoğundur.

  Pirinç: Ülkemiz pirincinin yarıdan fazlası bu bölgedenelde edilir. Özellikle Ergene ve Meriç ırmağıçevresinde yetiştirilmektedir.

  Şeker Pancarı: Şeker fabrikalarının bulunduğu Alpullu, Adapazarı veSusurluk çevresinde sulanabilen alanlarda üretilir.

  Buğday: Bölgenin hemen hemen her tarafında yetiştirilir. Çeşitliendüstri bitkileri ile (özellikle şekerpancarı) nöbetleşe ekilir.

  Mısır: Özellikle Doğu Marmara (Adapazarı) ve Trakya'dayetiştirilmektedir.

  Fındık: Sakarya ve Kocaeli’de yetiştirilir.

  Meyvecilik: Bölgede meyvecilik çok gelişmiştir. Özellikle Bursaçevresinde çilek, elma , armut, kiraz, şeftali ve kestaneüretimi oldukça fazladır.Tekirdağ’da üzüm yetiştirilir.


  Güncelleme : 2017-09-19

Konu Etiketleri

marmara bölgesinde hangi tarım ürünleri yetişir, marmara bölgesinde yetişen başlıca tarım ürünleri, marmara bölgesinde yetişen meyveler nelerdir

  Okunma: 3672 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -