80 - Litvanyalı genç Yıldızlar kupada boy Gösterdi.

Birçok belirsizliğe rağmen, Litvanya Basketbolu'nda heyecan duyulacak çok şey yaşanıyor.

Haftasonu, Litvanya Basketbol Federasyonu Kupası Finali'nde Lietuvos Rytas ile Zalgiris Kaunas karşı karşıya gelirken ortaya konan mücadele heyecan duyulacak çok şey yaşandığının en büyük kanıtı oldu. Rakibini 77-65 mağlup eden Lietuvos Rytas iki yıl üst üste kupa kaldırmanın mutluluğunu yaşadı.

Litvanyalı tecrübeli basketbolcuların 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nda forma giymeme ihtimali ile tedirgin olanların, Türkiye'de forma giymesi muhtemel Martynas Gecevicius, Tadas Klimavicius ve Jonas Valanciunas gibi genç yıldızlara yoğunlaşması çok daha yerinde bir hareket.

Bu üç isme şimdiden alışmak gerekiyor zira bütün bu üç oyuncunun da ismini ileriki yıllarda daha sık duyulacak olması kesin gibi.

Geçtiğimiz yaz Polonya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda forma giyen az sayıdaki Litvanyalı genç yetenekten biri de Valanciunas oldu.

Litvanyalı diğer oyuncular şampiyona sonunda tatile çıkarak yaralarını sarmamaya başlarken, Valanciunas ise Polonya'da kalarak şampiyonanın U18 All Star maçında forma giydi ve bu maçın MVP'si seçildi.

17 yaşındaki genç oyuncu henüz Euroleague'deki oyuncular ile mücadele etmek için tam anlamıyla hazır olmasa da yavaş yavaş bu seviyeye yaklaştığını da söylemek zor değil.

Cuma gecesi Nevezis Kedainiai karşısında oynanan maçta, coach Rimas Kurtinaitis tarafından 22 dakika oyunda tutulan oyuncu, mücadeleyi 15 sayı, 4 ribaund ve 2 blok ile noktaladı.

Genç oyuncunun performansından oldukça memnun olan Kurtinaitis, "Valanciunas taraftarlar için çok iyi bir oyuncu. Valanciunas'ı onun yaşındaki halini düşündüğümde Sabonis'e benzetiyorum. Çok sıkı çalışıyor ve ayakları yere basıyor. Diğer birçok genç oyuncu gibi değil" ifadelerini kullandı.

Valanciunas'ın hala öğrenecek çok şeyi olmasına rağmen doğuştan gelen yetenekleri ileriki yıllarda işine çok yarayacak.

"Valanciunas her şeyi çok iyi kavrıyor" diyen Kurtinatis, "Valanciunas bu seviyede çok iyi bir performans ortaya koyuyor. Ancak henüz Euroleague'e yada Zalgiris'e karşı oynayabilecek tecrübeye sahip değil" diye konuştu.

Bu sebepten dolayı da Kurtinaitis genç oyuncuyu Zalgiris karşısında oynatmadı.

Bu karşılaşmada forma giyen ve başarılı bir performans ortaya koyan bir diğer genç Litvanyalı ise Gecevicius oldu. Genç oyuncu ortaya koyduğu performans ile hazırdan daha iyi durumda olduğunu gösterirken mücadeleyi de 23 sayı ile tamamladı ve turnuvanın MVP'si seçildi.

1.93 metre boyundaki guard, 2008 yılında düzenlenen U20 Avrupa Şampiyonası'nda da forma giymiş ve oynadığı basketbolla Litvanya'nın kazandığı gümüş madalyada önemli pay sahibi olmuştu.

21 yaşındaki oyuncu Zalgiris karşısında kullandığı beş üç sayılık şutun dördünden isabet bulurken, ikinci periyotta kaydettiği 7 sayı ile de Lietuvos Rytas'ı 40-30'luk üstünlüğe taşıdı.

Öte yandan Zalgiris'in son dakikaya kadar Lietuvos Rytas'a tehdit oluşturmasının en büyük nedeni de 27 yaşındaki Tadas Klimavicius'du. Klimavicius karşılaşmayı 21 sayı ve 16 ribaund ile tamamlarken, özellikle hücum ribaundlarındaki başarısı Lietuvos'a sorun yarattı.

Burada saydığımız 3 genç oyuncudan belki de şutör özellikleri ile en iyisi olan Klimavicius Kestutis Kemzura'nın FIBA Dünya Şampiyonası kadrosunda yer alması muhtemel.

Klimavicius, Litvanya Milli Takımı eski yardımcı antrenörü Kurtinaitis'in de dikkatini çekerken, tecrübeli antrenör, "Tadas Klimavicius çok başarılı bir görüntü çizdi. Milli Takım'da olabilecek bir oyuncu. Savaşçı ruhuyla diğer oyunculardan ayrılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

FIBA