Geleneksel El Sanatları (Çömlekçilik) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Geleneksel El Sanatları (Çömlekçilik)

 1. Geleneksel El Sanatları (Çömlekçilik)

  Yörede Roma ve Bizanslılar, dönemi kalıntılarda çok sayıda çömlek bulunmuştur. Ancak Çömlekçilik sanatı Adapazarı'na 93 Harbi'nde (1877-1878 yıllarında) gelen Muhacirler tarafından getirilmiş ve yerleştirilmiştir. Sakarya Poyrazlar Gölü çevresinde toprak, çömlek ve tuğla yapımına çok elverişlidir. Çömlek imalinde kullanılan "Cimil" çamurun Poyralar Gölü ve çevresinde bulunuşu, Adapazarı'ndaki tek çömlek atölyesinin de Karasu-Kaynarca yol ayrımında Dağdibi Mahallesi'nde (Köyü'nde) olmasında etkili olmuştur. Yılın 8 ayı faaliyet gösteren bu atölyede, "Aralık, Ocak, Şubat, Mart" aylarında çalışmazlar. Nedeni ise, kışın çömlek üretiminin yapılamamasıdır.

  Geleneksel El Sanatları (Çömlekçilik)


  Yapılışı ve Çeşitleri:Çevreden alınan çamur, çamur yalağına koyulur. Buradan çıkarılarak, silindirden geçirilir ve yabancı maddelerden arıtılır. Daha sonra çırak alır ustanın önünde topaç yapar ve usta çamura işler.İşlenen çamurun hava Şartlarına göre bekleme süresi ortalama 20 gündür. Daha sonra fırına istif olunur. 3 gün 3 gece odunla yanar. Ayar deliklerinden bakılarak, pişip pişmediği kontrol edilir. Piştikten sonra kapıları açılır, 2 gün soğumaya bırakılır ve ocak boşaltılır.


  Bu esnada ıskartalar sağlamlarından ayrılır. Normal de bir fırında 1500-2000 parça malzeme çıkar.
  Hasbi ULUÇ ve Süleyman KURTANOĞLU ilerlemiş yaşlarına rağmen çömlekçilik yapmaktadırlar. Karasu-Kaynarca yolu üzerinde Dağdibi Mahallesi'nde kendilerine ait atölyede saksı, ibrik testi, şamdanlık, bakraç, biblo, şekerlik, küp vb. çömlek çeşitlerini üretmektedirler. Hasbi ULUÇ'un oğlu Muharrem ULUÇ ve torunu Ümit ULUÇ'ta bu atölyede çalışıp, çömlekçiliğin son temsilcileri olarak aynı atölyede bu sanatı yaşatmaktadırlar.


 2. 2012-10-03 #2
  Bence güzel çünki el sanatları çok eskide kaldı ve devir degişti herkez hazır şeyleri alıyor

 3. 2012-12-06 #3
  Keşke her ilde yapılsa ya çok kullanışllllı

 4. 2014-11-21 #4
  Evet artık geleneksel el sanatlarımızın değeri bilinmiyor ne yazık ki..

  Okunma: 5627 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -