Geleneksel El Sanatları (Kaşıkcılık) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Geleneksel El Sanatları (Kaşıkcılık)

 1. Taraklı İlçesi'nde yüzyıllardan bu yana sürdürülen çok yaygın geleneksel bir el sanatıdır. İlçenin Alballar, Kemaller, Esenyurt ve Uğurlu köylerinde yaşatılan bu gelenek, bugün halen onlarca "Kaşık Evi/Kaşık Odası"nda sürdürülmektedir. Bu köylerimizde özellikle kış aylarında yoğun bir üretim yapılmaktadır. İkiyüze yakın aktif ustası ile kaşıkçılık, ilin en yaygın geleneksel el sanatları arasındadır. Daha önceki yıllarda Taraklı İlçe merkezi ve tüm köyler kaşık, kepçe, yaba, maşa, semer ve tarak işleriyle uğraşırken, son zamanlarda ham madde bulmak zorlaşınca bu işleri meslek edinen köylerin dışında uğraşan insan sayısı oldukça azalmıştır. Kaşıklar, özel olarak inşa edilmiş kaşık evlerinde/odalarında yapılır.


  Name:	kaşıkcılık..jpg 
Views:	2734 
Size:	13,2 KB (Kilobyte) 
ID:	6203


  "Kaşık Evi/Odası", kaşık yapımı için evlerin bitişiğine, 1,5 metre yüksekliğinde ve 3 m² genişliğinde kaşık odaları yapılır. Bu kaşık odasında 3 kaşık ustası birlikte çalışır. Kaşık ustaları haftanın 6 günü çalışıp yalnızca cumartesi günü dinlenirler.
  Kaşık yapımında çeşitli bıçak ve keskiler kullanılır. Kaşıklar kepçe, yemek kaşığı ve mama kaşığı olarak üç boyda imal edilir. Kaşık imal aşamaları şöyledir:

  * Birinci safha: Ağaç iki kaşık boyunda tomsak halinde kesilir. Tomsak halindeki ağaç nacakla taslak haline getirilip kaşık formuna sokulur. Bu işe "taslama" denir.
  * İkinci safha: Nacakla baş ve sap kısımları düzeltilir. Bu safhaya "iğinnek" denir.
  * Üçüncü safha: Kaşık yapımı için özel olarak yapılmış "kaşık tezi" üzerinde keserle ağız kısmının içi oyulur. Bu işleme "keserlek" denir.
  * Dördüncü safha: Özel olarak yapılmış bıçakla sapı ve arkası düzeltilir.
  * Beşinci safha: Kaşığın içi "iğdi" denen özel bıçakla keser izleri düzeltilip, inceltilir. Bu safhaya "yalaklama" denir.
  * Altıncı safha: Törpü ile kaşığın dışı düzeltilerek bıçak izleri kaybedilir.
  * Yedinci safha: Bu aşamada kaşık zımparalanıp, yün veya keçe ile perdahlanır. Bu aşamadan sonra kaşık kullanıma hazırdır.

  Kaşık yapımında şimşir ve kayın ağacı kullanılır. Şimşir ağacından yapılan kaşık diğer ağaçların kaşıklarına göre daha değerlidir.
  Kaşık odalarında, kaşığın yanında kepçe, şekerlik, çerezlik ve çeşitli hayvan figürleri (at, deve, kartal, fil) de yapılır. Yani çeyiz sandığı, sehpa, telefonluk, resim çerçevesi, tepsi, rahle (sini), mihale (altlık), abajur, ekmek sepeti, peçetelik vb. ev, kullanım ve süs eşyası, bu geleneksel sanatçılarının ürünleri arasında yer almaktadır.


 2. 2010-02-22 #2
  çok eskileri hatırlatıyor insana teşekkürler

  Okunma: 2787 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -