Türklerdeki Belli Başlı Mitolojik Ögeler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türklerdeki Belli Başlı Mitolojik Ögeler

 1. Çin mitolojisine göre başlangıçta evren bir yumurtanın içindeydi. Evrende ilkin sonsuz ve sessiz bir hiçlik vardı. Her yer karanlıklar içindeyken ilk olarak Pengu (Pan Ku) oluştu. Pengu, yumurtanın kabuğunu kırarak dünyayı on sekiz bin yılda düzene soktu. Yumurtanın üst kısmı yükselip gökyüzünü (Yang) meydana getirdi. Alt kısmı ise çökerek yeri (Yin) oluşturdu. Yin dişi, Yang ise erkekti. Birbirlerini tamamladılar. Bu iki gücün birleşimi dev bir yaratıcılık etkisi doğurmuş ve sonuçta dünyanın ve varlıkların temelini oluşturmuştur. Bu ikiliğin her parçası birbirine geçmekte, birbirini koşullandırmakta, ayrı olamamakta, böylece karşıtlar arasındaki birlik ve savaş oluşmaktadır. Yin ve Yang enerjileri sürekli birlikte dans ederler ve böylece kozmik dengenin uyumunu yaratırlar. Yin, soğuk, karanlık ve atıldır. Yang, sıcak, aydınlık ve hayat doludur. Bu ikili sonradan Feng Şui'yi, hayat enerjisinin akışını anlatan yaşama sanatını ortaya çıkarmıştır.


  a)mitler geleneksel olarak yayılan veya toplumun hayal gücü etkisiyle biçim değiştiren alegorik bir anlatımı olan halk hikâyeleridir.

  Mitoloji sözcük anlamı olarak efsane bilimidir.yani ilkel insanların we insan üstü warlıkların başından geçen masalsı olaylarınincelenip anlatılmasıdır

  b)türklerideki belli başlı mitolojik ögeler:bozkurt,ay-yıldız,su,ışık,ateş we ağaçtır.İran mitolojisinde iyiliğin sembolü kuş;kötülüğün sembolü ise yılandır.Çin mitolojisinde ejder,yunan mitolojisinde ise

  Homeros belli başlı mitolojik ögelerdendir.
  Mitolojik ögelerin oluşma nedenleri şunlardır;eskiden insanlar etkisinde kaldıkları bazı olayları olağanüstü güçlere bağlarlardı.Bu güçleri çözemedikleri için hayal güçlerini çalıştırıp mitolojik şeyler üretirlerdi.

 2. 2012-10-06 #2
  emeği geçen herkeze çok teşekkürler...

  Okunma: 3439 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -