Doğu Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Doğu Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

 1. Doğu Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

  Bitkisel üretime elverişli alanlar, bölge yüz ölçümünün ancak %10'unu kaplar.

  Bu alanın büyük bölümünde tahıl ekimi yapılır. Tahıldan başka baklagiller, şeker pancarı, meyve, sebze, pamuk ve az miktarda da tütün yetiştirilir.

  Pamuk yetiştirilen kuytu Iğdır, Malatya ve Elazığ ovalarını yanı sıra Erzincan Ovası ile Van Gölü(Van) çevresinde meyve bahçeleri çok yer tutar.

  Yer şekilleri ve iklimin olumsuz etkisinden dolayı tarımsal faaliyet gelişmemiştir. Bölgedeki tarım etkinlikleri en çok bölgenin güneyindeki çöküntü ovalarında (Elbistan, Van, Elazığ, Muş ve Malatya ovaları) yoğunlaşır.

  Toplam ekili alanların büyük bölümü (%91) tahıl, özellikle de buğday ekimine ayrılmıştır. Buğdaydan sonra ikinci sırayı arpa alır (arpa bazı yerlerde, buğdaydan daha az sıcaklık istediği için buğdaya tercih edilir ve Erzurum-Kars bölümünün yüksek yerlerinde yaygın biçimde ekilir). Hakkâri'de buğdaydan sonra ikinci sırayı mısır alır. Bitlis ilinde buğday-çavdar karışımı ekim, geniş yer tutar; ayrıca, darı ekimi geleneksel önem taşır. Doğu Anadolu'da çavdar üretimi bu ve kısa yetişme süresine daha kolay uyduğu ürünlerin çok gerisinden gelir (en çok Erzurum' da yetiştirilir); sanayi bitkileri ekimi de çok az yer tutar. Ekilen başlıca sanayi bitkisi pamuktur (Malatya, Elazığ, özellikle de İğdır ovalarında).


  Malatya ve Bitlis illerinde tütün yetiştirilir. Diyarbakır ilinin Doğu Anadolu bölgesi sınırları içine taşan kesimlerinde, tütün ekimi yer yer (Lice) önemlidir. Yakın dönemde bölgede şeker fabrikaları kurulmasıyla, bu fabrikalara ürün gönderecek yakın alanlarda (Elazığ, Erzincan, Erzurum, Malatya, Kars yöreleri) pancar ekimine başlanmıştır. Dikili alanlara ayrılan yerlerin oranı, Doğu Anadolu'da son derece azdır. Meyve ağaçları yüksek kesimlerde bütünüyle ortadan kalkmıştır. Buna karşılık, soğuklardan korunmuş çöküntü alanlarında, sulama yardımıyla çeşitli ve nitelikli meyveler yetiştirilir. Malatya'nın bahçelerinde sulamayla yetiştirilen çeşitli meyveler arasında en tanınmışı, kurutulmaya elverişli kayısıdır.

  Elazığ ve Erzincan ovalarında da çeşitli meyveler yetiştirilir. Ama, Erzurum ovası 1 800 m'yi aşan yükseltisiyle meyve yetiştirme alanının dışında kalır. Van gölü kıyısında kuytu yerlerde ve Iğdır ovasında sulamayla iyi nitelikli meyve yetiştirilir. Meyve yetiştirilen yerlerde bağlar da yer alır; ama yüksek kesimlerde ortadan kalkmaktadır (en çok bağ, Malatya ilinde bulunur; Malatya'yı Elazığ izler). Doğu Anadolu zeytin ağacı yetiştirmeye elverişli değildir. Bölgenin yüksek kesimlerinde kış sebzeleri (özelikle lahana) yetiştirilir; sebze yetiştiriciliği, ancak alçak ovalarda çeşitlilik kazanır.

  Doğu Anadolu Tarım Ürünleri

  Pamuk : Iğdır ve Malatya ovalarında yetiştirilir.
  Tütün : Muş, Bitlis ve Malatya'da ekimi yapılır.
  Tahıllar : Buğday Malatya, Elazığ, Erzurum-Pasinler ve Horasan ovalarında yetiştirilir. Buğdaya göre daha az sıcaklık isteyen arpa ise Kuzeydoğu Anadolu platolarında yetiştirilir.
  Şeker pancarı : Sulanabilen tarım alanlarında yetiştirilir.
  Sebze : Lahana ve patates Erzurum-Pasinler ve Horasan ovalarında yetiştirilir.
  Meyve : Kayısı yoğun olarak Malatya'da sulanabilen alanlarda, özellikle Fırat ve Tohma kıyılarında yetiştirilir. Ayrıca Malatya, Elazığ ve Erzincan'da dut üretimi yapılır. Akarsu boylarında elma bahçeleri bulunur. 2. 2011-04-22 #2
  ya üzgünüm ama hiç bir biilgi alamadım ama yine yapanlarına ellerine sağlık yinede bir şey anlamdım

 3. 2013-03-05 #3
  keşke madde madde yazsaydınız:((

 4. 2013-03-12 #4
  bencede madde madde yazsaydınız daha iyi olurdu am yinede sağolun

 5. 2013-03-26 #5
  ama ben beğendim yapanların ellerine sağlık =)

 6. 2013-04-02 #6
  çok saolun proje ödevim var çünkü

 7. 2013-04-09 #7
  az da olsa yardımcı oldu .yapanların ellerine sağlık

 8. 2013-04-14 #8
  pek işime yaramadı lakin yapanların ellerine sağlık

 9. 2013-05-01 #9
  madde halinde yazsaydınız çok işime yarıyacaktı

 10. 2013-05-11 #10
  geçmişinizi sikim ben ne diom onlar bana neyi gösteriyor

 11. 2014-05-21 #11
  aynnen benimde proje ödevim var kitaptan bakacağım

  Okunma: 13978 - Yorum: 10 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -