Atık Pillerin Zararları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Atık Pillerin Zararları

 1. Kullanım ömrünü tamamlamış ve/veya uğramış olduğu fiziksel hasar sonucukullanılamayacak duruma gelmiş olan pillere, atık pil diyoruz. Atık hale gelmiş pillerin onarılarak tekrar kullanımı mümkün değildir.


  Atık Pillerin Zararları

  Atık piller kesinlikle evsel atıklarla karıştırılmamalı , çöpe , ateşe, su kaynaklarına atılmamalı ve toprağa gömülmemelidir..

  Aksi taktirde pilin dış kabı zamanla delinerek içindeki metaller ve kimyasal maddeler toprağa ve suya karışabilir.

  Pillerin içerdiği cıva, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt ve diğerkimyasallar, doğada kolayca çözünmeyen maddeler olup çevreye verdiği zararlar kalıcıhale gelebilmektedir. Pillerin içindeki tehlikeli maddelerden biri olan cıva, toprağı büyükölçüde kirlettiği kadar insan sağlığına da geri dönülemez hasarlar verme potansiyelinesahiptir. Solunum, içme suyu veya gıda zinciri yoluyla vücuda hızlı bir şekilde nüfuz edencıvanın; parastezi, ataksi, sağırlık gibi nörolojik bozukluklara, merkezi sinir sisteminin tahribine,böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına ve kansere neden olduğu araştırmalar sonucundakanıtlanmıştır.


  Pillerin içeriğindeki bir diğer tehlikeli madde olan kadmiyum ise toprağa ve içme suyusistemlerine sızdığı zaman çevre ve insan sağlığı için büyük tehdit oluşturmaktadır. İçme suyuveya gıda yoluyla vücuda giren kadmiyumun %2’si; solunum soluyla gelen kadmiyumunise %10-50’si vücutta birikmektedir. Kadmiyumun vücutta birikmesi kalp hastalıkları, kansızlıkve akciğer kanserinin yansıra kalsiyum eksilmesine de neden olduğu için kemiklerinzayıflamasına, kırılmasına ve hatta ölümlere neden olmaktadır.


  Güncelleme : 2017-09-24

Konu Etiketleri

atık pillerin çevreye verdiği zararlar ve bunlardan korunma yolları, atık pillerin insan sağlığına zararları, atık pillerin zararları nelerdir maddeler halinde, toprağa atılan atık piller insanlara nasıl zarar verebilir

  Okunma: 49699 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -