Kullanılacak malzeme:

4 adet olgun trabzon hurması,
1 fincan pudra sekeri,
3 yumurta,
100 gram toz şekeri,
3 yaprak jelatin,
1 bardak krem şanti.

Yapımı:

Trabzon hurmasının kabuğunu soyup çekirdeklerini çıkardıktan sonra etli kısmını bir süzgeçten geçirmeli. Buna pudra şekerini katmalı. İyice karıştırıp birbirine yedirmeli. Karışımı altı dar, ağzı geniş, ayaklı ve büyük dört bardağa boşaltmalı (aşağı yukarı karışım her bardağın üçte birini doldurmâlıdır). Beri yanda 1 tüm yumurtayla 2 yumurta sarısını, 100 gram toz şekeriyle bir porselen kâsede iyice çırpmalı. Karışım köpük hâline getirmeli.

Kabı benmariye koymalı ve karıştırmaya ara vermeden içindekileri ısıtmalı. Kaynayacak kadar ısınacak krema köpürecektir. Kremayı kaynamasına imkân vermeden kâsesiyle benmariden çıkarmalı. Soğuk suda ıslatılmış olan jelatin yapraklarını iyice süzdükten sonra ufalayarak kabarık bir köpük hâlindeki kremaya katmalı; iyice karıştırıp yedirmeli. Sonra kâseyi serin bir yere bırakmalı.

Krema ılıyıp soğumaya başlayınca bununla bardakların üstünü doldurmalı. Ancak bu arada krem şantiy için 1-1 1/2 parmak kadar bir boşluk bırakmayı ihmal etmemeli. Bardaktakiler iyice soğuyunca karışımın üstünü krem şantiyle süsleyip servis vaktine kadar buzdolabında tutmalı