Kas ağrıları (miyalaji) kas bozukluklarının en çok görülen belirtilerindendir. Çoğunlukla aşırı ve yıpratıcı beden hareketlerinden kaynaklanır. Kol ve bacak kasları yeterli derecede kasılmadıklarından kas yorgunluğu duyulur. Sürekli bir şekilde uyarılan bir kas giderek daha az kasılır, kasılma gücü azalır. Bunun nedeni kasın yorulmasıdır. Yorgunluğa ve kasılma yeteneğindeki bu azalmaya ise hareket eden kas hücrelerindeki potasyum iyonlarının çevreye yayılması neden olur.Kas Ağrısının Nedenleri


Kas faliyeti sırasında kan , patasyumu kas dışına taşır ve yorulan kasta potasyum yetersizliği gösterdiğinden kasılma engellenir. Dinlenme sırasında potasyum kana geri döneceğinden kasılma yeniden gerçekleşebilir. Uzun zaman kullanılmamış kaslar zayıflar ve yeterli çalışmazler. Kullanılması gerektiği zaman sertleşir ve ağrımaya başlarlar. Kaslarda laktik asit birikimi bu belirtilere neden olur. Kasları sıcak tutarak ağrılar önlenebilir. Bu suretle kan dolaşımı daha etkin hale getirilip laktik asit hızla atılabilir.


Lumbogo ve boyun tutulması , kas ağrılarının zararsız şekilleridir. Ağrıyan kaslar herhangi bir bozukluk göstermezler. Kas lifleri büyük bir zorlama veya başın ani bir hareketle arkaya döndürülmesinin boyunda neden olduğu aşırı gerilme gibi nedenlerle yırtılabilir.

Romatizmal artirittede kas ağrıları görülür.