Yararlı Bakteriler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Yararlı Bakteriler

 1. Yararlı bakteriler hakkında araştırma yapıyor. Bakterilerin yararları hakkında genel bilgiler işimi görecektir. Bu konu bilgi paylaşırsanız sevinirim.
 2. 2012-08-16 #2
  Name:	Yararli Bakteriler.jpg 
Views:	1083 
Size:	9,3 KB (Kilobyte) 
ID:	31353Yeryüzünde bakterilerin bulunmadığı bir tek nokta bile yoktur denilebilir. Bu küçük canlılar topraktan okyanusun derinliklerine ve havaya kadar her ortamda yaşayabilir. Yiyeceklerin bozulmasının nedeni genellikle bakterilerdir. Daha da önemlisi insan ve hayvan hastalıklarının büyük bölümü ile bazı bitki hastalıkları bakterilerden ileri gelir. Buna karşılık bazıları, özellikle ölmüş bitki ve hayvanların çürümesini sağlayan bakteriler çok yararlıdır. Bunlar ölü dokuları parçalayarak canlıların yapısındaki temel maddelerin ayrılmasına yardımcı olur.

  Bu maddelerde yeniden toprağa, havaya ya da suya karışarak öbür canlıların beslenmesinde rol oynar. Eğer bu bakteriler olmasaydı bütün yer yüzü ölü bitki artıkları ve hayvan leşleriyle kaplanırdı. İnsanlarda ve hayvanlarda çeşitli hastalıklara yol açan bakteriler, hasta bir insana dokunmakla, aynı havayı solumakla ya da bakterilerin üremiş olduğu yiyecek ve içeceklerle sağlıklı insanlara da bulaşır. Tifo, kolera, verem, zatürree, ve cüzam bakterilerden kaynaklanan hastalıkların yalnızca birkaçıdır. Açık yaralardan vücuda giren bazı bakteriler de kangrene yol açarlar.

  Buna karşılık vücutta bazı bakterilerin bulunması sağlık açısından zorunludur. Örneğin kalınbağırsakta yaşayan yararlı bakteriler besinlerin sindirilmesine yardımcı olur ve yiyeceklerin çok az bir bölümüyle kendileri yetinip geri kalanının bağırsaklardan emilmesini sağlar. Antibiyotikler bu bağırsak bakterilerinin çoğunu öldürdüğünden, bilinçsiz ve gereksiz antibiyotik kullanımı ishale ve buna benzer hafif sindirim bozukluklarına yol açabilir.


 3. 2012-08-16 #3
  güzel elinize sağlık

  Okunma: 2499 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -