Türk Medeni Kanununun Ülkeye Kazandırdıkları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türk Medeni Kanununun Ülkeye Kazandırdıkları

  1. Lütfen birisi Türk medeni kanununun ülkeye kazandırdıkları ile ilgili bişey yazabilir mi çok önemli lütfen.
    Güncelleme : 2017-08-21
  2. 2009-12-19 #2
    Türk Medeni Kanunu, Türkiye Büyük Millet Meclisinde 22 Kasım 2001'de kabul edilen ve 1 Ocak 2002'de yürürlüğe giren 4721 sayılı kanundur. 17 Şubat 1926 tarihli ve 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi'ni yürürlükten kaldırdı. Türkiye'de medeni hukuk alanına ilişkin kuralları içeren başlıca kanundur. Başlangıç hükümleri dışında, kişiler hukuku, aile hukuku, miras hukuku ve eşya hukuku olmak üzere dört kitaptan ve toplam 1030 maddeden oluşur. Kanunun Türk Kanunu Medenisi'nden en büyük farklarından biri dilidir. Madde metinlerinin yazımında daha sade bir dil kullanıldı. Kanunla getirilen yeniliklerden Türk kamuoyunda en çok tartışılanlarından biri, evlilikte mal rejimlerine ilişkin düzenleme oldu. Eski kanunda mal ayrılığı yasal mal rejimi kabul edilmekteyken, bu kanunla birlikte edinilmiş mallara katılma, yasal mal rejimi haline geldi.

    17 Şubat 1926'da kabul edilen Medeni Kanun, Türkiye'de laik bir özel hukuk sisteminin başlangıcını teşkil etmiştir. Bu kanun ile toplumsal alanda kadın erkek eşitliği sağlanmış, kadınlara istediği mesleği seçme hakkı verilmiş, resmi nikah mecburi hale getirilmiş, tek eşle evlilik sistemi benimsenmiş, kadınlara miras konusunda eşitlik ilkesi getirilmiş, boşanmalarda kadın güvence altına alınmıştır.


Konu Etiketleri

medeni kanun ne gibi yenilikler getirmiştir, medeni kanunla getirilen düzenlemeler, medeni kanunun getirdiği yenilikler nelerdir, türk medeni kanunu ile neler getirilmiştir, türk medeni kanunun kabulünün sonuçları

  Okunma: 4962 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -