Başka araçların bulunduğu alanlarda genellikle iki şekilde park etmeniz gerekir; iki araç arasına dikey veya yatay. Dikey park etmek yatay park etmeye göre daha kolaydır. Bu tarz park etmede ilk olarak iki araç arasındaki mesafeye dikkat etmeniz gerekiyor.

392 - Araba Park Etmeyi Öğrenmek İstiyorum - Araba Nasıl Parkedilir?


Zarar vermeden giriş yapabilecek ve aracınızın kapılarını rahatça açabildiğiniz bir mesafe olmalı bu. Park ederken yanından dödüğünüz araçla aranızda geniş açı olması gerekiyor. İki araca eşit mesafede aracınızı konumlandırabildiyseniz bu iş tamam demektir. Tabi park sırasında trafiğe muhakkak dikkat edin.


İki araç arasına paralel parketmek dikey park etmeye göre daha zordur. Bunun için birden fazla hamle yapmanız gerekir. Mesafelere daha fazla dikkat etmeniz, daha fazla direksiyon hareketi yapmanız, aynaları daha aktif kullanmanız gerekir.

Nasıl İki Araç Arasına Paralel Park Ederim?

  1. Park ederken ilk yapmanız gereken park edeceğiniz yerin genişliğinin uygun olmasıdır. Çünkü hem park ederken hem de park yerinden çıkarken herhangi bir hasara uğramamanız için park etmenize yetecek bir mesafeye ihtiyacınız var.
  2. Park etmek için yeterli mesafeyi bulduğunuzda park edeceğiniz alanı geçerek öndeki arabaya paralel olacak bir biçimde hizalanın.
  3. Öndeki araçla mesafenin yarım metre olması yeterlidir.
  4. Daha sonra aynalardan trafiği kontrol etmenizin ardından trafik müsait ise direksiyonunuzu tam sağa kırın ve geri geri gitmeye başlayın.
  5. Arkadaki aracın plakasını yan aynada görene kadar devam edin. Plakayı gördüğünüzde hep söylenen 45 derecelik açıyı yakalamış olacaksınız.
  6. Aracınızın ön kapısı park etmeyi planladığınız aracın tamponu ile aynı hizaya gelince direksiyonu ters istikamette çevirerek toplayın ve düz devam edin.
  7. Aracınız kaldırımla paralel hale geldiğinde aracınızı düz vitese alın ve biraz ileri doğru hareket ettirin.
  8. Aracınızın öndeki ve arkadaki araçlara mesafesi uygun ise aracınızı durdurabilirsiniz.
  9. Aracınzın diğer araçlarla aynı hizada olmasına dikkat edin.
  10. Zorlanmadan park edebilmeniz için pratik yapmanız şart. Bu yüzden bir defada sakın pes etmeyin.

Kaynak