Superlative Cümle Örnekleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Superlative Cümle Örnekleri

1. Lütfen superlatıve cümleleri yazınız çok ihtyacım var hemen şimdi

(En üstünlük derecesi) "Superlative" kişiler yada nesneler arasında en üstün olanı ifade etmek için kullanılır. Yani "Comparative" iki nesne yada insan arasında kıyaslama yaparken "Superlative" 3 yada daha fazla nesne yada insan arasındaki en üstün olanı ifade eder. Bunu yaparken yine kısa ve uzun sıfatlarda farklı yapılır. Kısa sıfatların başlarına "the" ve sonlarına "-est" yazılırken uzun sıfatların başlarına "the most" yazılarak yapılır.

Örnek olarak kısa sıfatlar;

Adjective Comparative Superlative

Tall……………....taller…………….the tallest

Short ……………shorter…………...the shortest

Small………....….smaller …………..the smallest
    şeklinde yazılırken uzun sıfatlar;

Expensive ………more expensive ……… the most expensive

Beautiful ……..….more beautiful ……….. the most beautiful

Difficult …….…...more difficult ………….the most difficult
    şeklinde yazılır.

Örnekler:

Mary is 25 years old. John is 20 years old. Helen is 30 years old.

Mary is older than John but Helen is the oldest.

Mount Ağrı is higher than Mount Uludağ but Everest is the highest in the world.

Ahmet is the most intelligent student in this school.

That girl is the most beautiful girl in our scool.

New York is the most exciting city in the USA

This book is better than that one.

This is the best school in the city.

Sonlarına "-er3 - Superlative Cümle Örnekleri the …..-est"3 - Superlative Cümle Örnekleri başlarına "more3 - Superlative Cümle Örnekleri the most" alan sıfatlar regular (düzenli) sıfatlardır. Bir de irregular (düzensiz) sıfatlar vardır. Irregular fiillerin 2. ve 3. hallerinin farklı olmaları gibi irregular sıfatların da comparative ve superlativeleri farklı olur. Bunların sayıları çok değildir. En sık kullanılanları şunlardır:

Good…………...…..... beter………….......……..the best

Bad…………...……….worse………......……… the worst

Far…………...…….….farther/further….......….the farthest/furthest

Little …………...…..…less…………….....…… the least

Much/many……...……more……….......……….the most

2. 2010-12-05 #2
    nice ile ilgili superlative bilen acill hoca ACİL

3. 2010-12-30 #3
    arkadslar hmn çabuk acele bna olum lu olumsuz comparative ile ilgili yazarmısınız

4. 2010-12-30 #4
    Alıntı:
    Misafir Nickli Üyeden Alıntı
    arkadslar hmn çabuk acele bna olum lu olumsuz comparative ile ilgili yazarmısınız
    1- Önlerine getirilek olumsuzluk veren ön eklerle ( prefix ) ,çoğu sıfat olumsuz hale getirilebilir .
    un ön eki alan fiillere bazı örnekler :
    happy mutlu necessary gerekli
    unhappy mutsuz unnecessary gereksiz

clean temiz kind nazik
    unclean pis unkind kaba

dis ön eki alan fiillere bazı örnekler :

respectful saygılı honest şerefli
    disrespectful saygısız dishonest şerefsiz loyal sadık interested ilgili
    disloyal sadakatsiz disinterested ilgisiz

5. 2011-01-13 #5
    ya bana superlative ve comperlativese anLatma resimLi örnek var yaaaaaa ACİLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL LLLLLL

6. 2011-01-13 #6
    pardon bişi soracağım yarın ingilizce performans ödevim var comperative ve superlative ile ilgili cümleleler kurmam gerek comperative ile ilgili kurdum ama superlative ile ilgili bulamıyorum rica etsem bana şu cümleleri superlative yaparmısınz :
    bu zeytin diğerlerine göre en lezzetli olanıdır
    bu pilot diğer pilotlara göre daha hızlıdır
    bu çorba diğerlerine göre daha tuzsuzdur
    bu salata diğerlerine göre daha çok domateslidir
    bu şarkıcı diğer şarkıcılardan dahna iyiy şarkı söyler
    bu sürahi diğer sürahilere göre daha küçüktür
    bu ayakakkabı diğerlerine göre daha rahattır
    bu bot diğerlerine göre daha pahalıdır
    bu polis diğerlerine göre daha sinirlidir
    bu ceket diğer ceketlere göre daha güzeldir

lütfeenn acil admin yardım et ltfenn çok zor durumdayım :'(

7. 2011-01-13 #7
    Alıntı:
    pardon bişi soracağım yarın ingilizce performans ödevim var comperative ve superlative ile ilgili cümleleler kurmam gerek comperative ile ilgili kurdum ama superlative ile ilgili bulamıyorum rica etsem bana şu cümleleri superlative yaparmısınz :
    bu zeytin diğerlerine göre en lezzetli olanıdır
    bu pilot diğer pilotlara göre daha hızlıdır
    bu çorba diğerlerine göre daha tuzsuzdur
    bu salata diğerlerine göre daha çok domateslidir
    bu şarkıcı diğer şarkıcılardan dahna iyiy şarkı söyler
    bu sürahi diğer sürahilere göre daha küçüktür
    bu ayakakkabı diğerlerine göre daha rahattır
    bu bot diğerlerine göre daha pahalıdır
    bu polis diğerlerine göre daha sinirlidir
    bu ceket diğer ceketlere göre daha güzeldir

lütfeenn acil admin yardım et ltfenn çok zor durumdayım :'(
    Tabiki yapmam arkadaşlar biz ödev acil servisi değiliz yapmayın lütfen

8. 2011-02-05 #8
    Thank you
    Sou much...

9. 2011-03-09 #9
    Yine ben aynı salak teşekkür ederim...

10. 2011-03-31 #10
    #9 (mesaj-linki)
    Misafir comparative cümleleri

İki şeyden birisinin üstün olmasına göre yapılan karşılaştırmaya COMPARATIVE diyoruz. Bunu da karşılaştırılan isimlerin önüne "more" getirerek, sıfatlarda ise ya yine başına "more" getirerek ya da sonuna "-er" takısı getirerek yapıyoruz.

Örneğin "beautiful" --> "more beautiful than",
    "experienced" --> "more experienced than",
    "great" --> "greater than",
    "small" --> "smaller than" olur.

Burada önemli bir nokta, bazı sıfatların değişiklik gösterdiğidir; "good", "better" olur;
    "bad", "worse" haline gelir.

İsimlerde ise "money" --> "more money than",
    "water" --> "more water than" durumuna gelirler.

Aşağıda comperative cümlelerine ilişkin bol sayıda örnek bulacaksınız:

Learning English is easier than learning Japanese. --> İngilizce öğrenmek, Japonca öğrenmekten daha kolay.

Kader is shorter than her son. --> Kader oğlundan daha kısa.

My suitcase is heavier than your suitcase. --> Benim bavulum seninkinden daha ağır.

Wool is warmer than cotton. --> Yün pamuktan daha sıcak.

Plane is faster than bus. --> Uçak otobüsten daha hızlı.

Hidayet is taller than İbrahim. --> Hidayet, İbrahim'den daha uzun.

Our grandfather is older than my mother. --> Büyükbabam annemden daha yaşlı.

Ships are slower than submarines. --> Gemiler, denizlatılardan daha yavaş.

Kızılırmak is longer than Çoruh River. --> Kızılırmak, Çoruh nehrinden daha uzun.

The Pacific Ocean is broader than the Mediterranean. --> Pasifik Okyanusu, Akdeniz'den daha geniş.

Ayşe is older Fatma. --> Ayşe, Fatma'dan daha büyük (yaşlı).

My camera is more expensive than yours. --> Benim fotoğraf makinam sizinkinden daha pahalı.

Taxi drivers drive less carefully than others. --> Taksi sürücülerinden diğerlerinden daha az dikkatli araba kullanırlar.

This winter is hotter than the winters of 1970's. --> Bu kış, 1970'lerin kışlarından daha sıcak.

İstanbul is more expensive than Malatya. --> İstanbul, Malatya'dan daha pahalı.

Maybe I am happier than you. --> Belki de ben senden daha mutluyum.

A great computer is better than PC's. --> Büyük bir bilgisayar PC'lerden daha iyidir.

Pelin is stronger at bridge than I am. --> Pelin briçte benden daha güçlü.

Truck is bigger than car. --> Kamyon arabadan büyük.

May be this grammar topic, comparative, is easier than others. --> Belki de bu dilbilgisi konusu, Comparative, diğer konulardan daha kolay.

11. 2011-04-26 #11
    bunları anlamadım gitti

12. 2011-11-29 #12
    SUPERLATIVES
    1)My brother is the tallest person in our family. --> Erkek kardeşim ailemizdeki en uzun kişi.
    2)New York is the most popular city in the USA. --> New York Amerika'nın en popüler şehri.
    3)İstanbul is the most expensive city in Turkey. --> İstanbul Türkiye'deki en pahalı şehir.
    4)Dolphines are most clever organism, which live in water. --> Yunuslar, suda yaşayan en akıllı canlılar.
    5)My brother reads the fewest books in the family. --> Ailede en az kitabı abim okur.
    6)My brother is the tallest person in our family. --> Erkek kardeşim ailemizdeki en uzun kişi.
    7) This winter is the hottest winters of the last ten years.. --> Bu kış, son on yılın en sıcak kışı.
    8) Plane is the fastest vehicle --> Uçak en hızlı araç
    9) Ayşe is the fastest runner in our class --> Ayşe, bizim sınıftaki en hızlı koşucu
    10) The camel drinks the most water in the zoo --> Hayvanat bahçesinde en fazla suyu deve içer
    11) The red armchair is the most comfortable piece of furniture in the room --> Kırmızı koltuk odadaki en rahat mobilya
    12)

13. 2011-12-08 #13
    Teşekkürler....

14. 2011-12-25 #14
    Ya hoca ödev verdi bunlarnın hiçbiri bana göre deyil pufffffff

15. 2011-12-29 #15
    iyi örnekler bende bir kaç örnek vereyim...

~ Bugatti is the most expensive car in the world.

~ Jackie Chan is the best fighter in the history.

~ Plane is the most comfortable in the world.

~ Tarık is the handsome in the classroom.

~ he is the luckyest person in the my classroom.

~ Bill Gates is the richest man in the world.

~ Bluewhales are the biggest animals in the world.

~ Angeline Julie is the most beatiuful women in the world.

~ Cheetha is the fastest animals in the world.

İnşallah işinize yaramıstır.d

16. 2012-01-05 #16
    fazla yeterli bilgi yok biraz daha güzel yapabilirdiniz ama güzel

17. 2012-03-20 #17
    Güzel cümle bulamadım :( 1-2- tane war sadeced abcdefghğhıijklmnoöprsştuüvyz :((((((

18. 2012-04-02 #18
    bilmiyoruz

19. 2012-05-17 #19
    Aşağıda superlative cümleleri ile hazırlanmış bol sayıda örnek bulacaksınız:

I spend the least time by watching TV among my friends. --> Arkadaşlarımın arasında televizyon seyrederek en az zamanı ben harcarım.

My mother reads the fewest books in the family. --> Ailede en az kitabı annem okur.

The camel drinks the most water in the zoo. --> Hayvanat bahçesinde en fazla suyu deve içer.

That man is the fattest man I have ever seen. --> Şu adam şimdiye kadar gördüğüm en şişman adam.

This is the cheapest raincoat in the shop. --> Bu, dükkandaki en ucuz yağmurluk.

The red armchair is the most comfortable piece of furniture in the room. --> Kırmızı koltuk odadaki en rahat mobilya.

The story on newspaper is the most unbelievable one I've ever heard. --> Gazeteki hikaye şimdiye kadar duyduklarımın en inanılmaz olanı.

He had the most exact memory I have ever seen. --> O, şimdiye kadar gördüğüm en keskin hafızaya sahipti.

The old poor man has the hollowest cheeks I've ever seen. --> Fakir, yaşlı adam hayatımda gördüğüm en çökük yanaklara sahip.

The apricot tree is the gentlest tree in my garden. --> Kayısı ağacı bahçemdeki en narin ağaç.

In last year a day in August is the hottest day of the summer. --> Geçen yıl Ağustosta bir gün, yazın en sıcak günüydü.

İstanbul is the most expensive city in Turkey. --> İstanbul Türkiye'deki en pahalı şehir.

New York is the most popular city in the USA. --> New York Amerika'nın en popüler şehri.

Ayşe is her eldest niece. --> Ayşe en büyük yeğendir.

My sister is the most carefully reader of all her friends. --> Kız kardeşim arkadaşlarının içinde en dikkatli okuyan.

Ali writes most quickly of all the students. --> Ali bütün öğrenciler içinde en hızlı yazan.

A rabbit runs the fastest of all the animals in the forest. --> Tavşan ormandaki >ın en hızlı koşanı.

The youngest boy woke up the earliest in the family. --> En küçük çocuk ailede en erken uyandı.

Plane is the fastest vehicle. --> Uçak en hızlı araç.

This winter is the hottest winters of the last ten years.. --> Bu kış, son on yılın en sıcak kışı.

İstanbul is most expensive city in Turkey. --> İstanbul, Türkiye'nin en pahalı kenti.

Pelin is the strongest player at bridge in our club. --> Pelin bizim klübün briçte en iyi oyuncusu.

Our grandfather drinks the most tea in our family. --> Büyükbabam ailemizde en fazla çay içen.

My brother is the tallest person in our family. --> Erkek kardeşim ailemizdeki en uzun kişi.

This film is the most boring one, which I have ever seen. --> Bu film, şimdiye kadar gördüklerimin en sıkıcı olanı.

Dolphines are most clever organism, which live in water. --> Yunuslar, suda yaşayan en akıllı canlılar.

Ayşe is the fastest runner in our class. --> Ayşe, bizim sınıftaki en hızlı koşucu.

The new cook is the worst one, who worked in the factory up to now. --> Fabrikadaki yeni aşçı, bugüne kadar fabrikada çalışanların en kötüsü.:::::D alın size örnekkk

20. 2012-10-21 #20
    pk gbi ingilizce kısa ansılır cümleler lazım

21. 2012-12-11 #21
    Yha Valla bilmiom bnad a örnek cümle lazım 20 tane

22. 2012-12-18 #22
    Everest is the highest mountain in the world. - Everest dünyanın en yüksek dağıdır.
    Bugatti is the most expensive in the world. - Bugatti dünyanın en pahalı arabasıdır.
    Bill Gates is the richest man in the world. - Bill Gates dünyanın en zengin adamıdır.
    Cheetah is the fastest animals in the world. - Çita hayvanların en hızlısıdır.
    Konya is the largest city in Turkey. - Konya Türkiye'nin en geniş şehridir.
    İstanbul is the most crowded city in Turkey. - İstanbul Türkiye'nin en kalabalık şehridir.

23. 2012-12-19 #23
    ben yardım ederim

24. 2012-12-21 #24
    Alıntı:
    Yha Valla bilmiom bnad a örnek cümle lazım 20 tane
    kızım süperlative cümleleri yaz çıkıyo :D

25. 2012-12-28 #25
    Çarsamba gúnune performans odev im varda ali is tallest than efe gibi cumleler yazarsaniz çok mutlu olurumm.

26. 2012-12-29 #26
    Ya benim çarşambaya performans ödevim var superlative ile ilgili cmleler yazarsanız mutlu olurum :(

27. 2013-01-08 #27
    bence googleden çevir. ne diye yazıyon ki googleden çeviriye gir türkçeden ingiizce yaz ödew bitti işte

28. 2013-01-08 #28
    yhaa çook kolayy

29. 2013-01-15 #29
    çok az yapmışsınız ''bana mostlu'' kelime lazım hemen hızlı koyarmısınız

30. 2015-05-17 #30
    ya neden superlatıve'in olumsuzu yokkkkk

Okunma: 64854 - Yorum: 29 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -