Temiz Olmak İçin Neler Yapmalıyız? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Temiz Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

 1. Temizlik nedir in en güzel tanımı şu şekilde yapılabilir; Sağlığa zarar verecek, her ortamlardan korunmak için yapılacak, uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır.


  Her kişi ya da her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir.

  Örneğin; tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması bir alışkanlık olmalıdır. Her gün yapılan işler arasında banyo yapma bir başka temizlik uygulamasıdır.


  Temiz Olmak İçin Neler Yapmalıyız?


  Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Örneğin; uykudan uyanınca yüzün yıkanması, çamaşırların değiştirilmesi, gündelik temizlik uygulamalarıdır.


  Temiz Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

  Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek olası değildir.

  Modern toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir. Bunun yanı sıra banyo süngerleri, lifleri, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makası ilk akla gelen temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır.

  Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir.


 2. 2011-04-24 #2
  BİREY TEMİZLİĞİ

  İnsan ruh ve bedenden meydana gelir. İnsanı diğer canlılardan ayıran temel özellik; düşünmesi, akıl ve iradesi ile hareket etmesidir. Doğru düşünen, akıl ve iradesini güzel kullanan insanın davranışları da doğru ve güzel olur. Manevi temizliğin ilk şartı, düşünceyi temiz tutmaktır. İnsan zararlı ve kötü düşüncelerden uzak kaldığı sürece, davranışlarına hakim olur. Çünkü, bütün hareketlerin önce düşünce safhası vardır. İyi veya kötü her davranış önce zihinde tasarlanır ve planlanır daha sonra uygulanır. Bu yüzden zihni güzel duygularla dolu olan insanın, ahlakı da güzelleşir. Ruhumuzu güzelleştirmek için çok okumalı ve bilgili bir kişi olmalıyız.

  Bilgi, insanın akıl ve iradesini güçlendirir. Kötü huy ve davranışların zararlarını ortaya koyar. Bilgili insanlar, iyi huyların kıymetini ve insanlar için yararlarını bilirler. Doğru ve yanlışı birbirinden ayırırken zorluk çekmezler. Kötülüklerden uzak kalmak için, insanın kendisini ikna etmesi gerekir. Bir hareketin kötülüğüne ve zararına inanan bir insan ondan daha iyi uzaklaşır. Akıl ve mantık, bilgi ve görgü ile beslenir. Manevi güzelliğin göstergesi, güzel ahlaktır. En güzel ahlak kuralları ise İslam dini tarafından belirlenmiştir. Güzel ahlakın ve manevi temizliğin simgesi Sevgili Peygamberimizdir. İslam'a gönül verenler, Onu örnek alır, Onun güzel huylarını benimser ve kalbini, ruhunu temizler. Bizim amacımız ve gayretimiz de böyle olmalıdır.

  İnsanın Beden Temizliği Nasıl Olmalıdır?

  Beden temizliğini üç başlık altında inceleyebiliriz: Vücudun Dış Temizliği. Vücudun İç Temizliği. Elbise Temizliği.Vücudun Dış Temizliği; çeşitli etkenlerle kirlenen bütün dış organlarımızı temiz tutmaktır. Bu temizlik devamlı ve periyodik olmalıdır. Örnek bir insan, çabuk kirlenen el, ayak, yüz ve burun gibi organlarını sabah, öğle ve akşam günde en az üç kez bol su ile yıkar. Yemeklerden sonra ve yatmadan önce ağzını temizler ve dişlerini mutlaka fırçalar. Haftada en az iki kez banyo yapar ve bütün vücudunu bol su ve sabun ile temizler. Tırnaklarını uzayınca keser. Saçlarını temiz tutacak kadar uzatır ve gerektiğinde hemen tıraş olur. Kolonya gibi fazla ağır olmayan güzel kokular kullanır ve mis gibi kokar.

  • Vücudun İç Temizliği; İç organlarımızı zararlı yiyecek ve maddelerden uzak tutmaktır. Örnek bir insan, düzenli yemek yer ve aşırı yemekten sakınır. Zararlı yiyecek ve içeceklerden uzaklaşır. Sigara ve içki gibi zararlı alışkanlıklardan kesinlikle kaçınır. Kahve ve oyun salonları gibi yerlerin kötü havasını teneffüs etmez. Sağlığını tehlikeye düşürecek davranışlara yanaşmaz.
  • Elbise Temizliği ise; giyeceklerimizi temiz tutmak, güzel kullanmak ve kirlenen giysilerimizi hemen değiştirip yıkatmaktır. Temiz elbise, yeni elbise demek değildir. Temiz ve ütülü olan bir elbise eski de olsa güzel görünür. Hor kullanılmayan bir giyecek, uzun ömürlü olur.


 3. 2012-11-20 #3
  Teşekkür ederim sizin sayenizde din din ödevimi bitirebileceğim sağolun...

 4. 2012-12-10 #4
  Teşekkürler din ödevimi sizin sayenizde bitirdim

 5. 2012-12-12 #5
  siz olmasaydınız din ödevimi bitiremezdim tşk

 6. 2012-12-17 #6
  din ödevimi bu siteden yaptım bu site herkeze yardımcı olan bir site tavsiye ederim.

 7. 2012-12-19 #7
  Çok tşk ederim sayenizde din ödevimi bitirebilecem

 8. 2012-12-22 #8
  sağolun din ödevimizde bize çok yardımcı oldu...

 9. 2013-01-05 #9
  teşekkürler ödevmi bu siteden tamamladınm sağalun

 10. 2013-01-22 #10
  kaç defa aynı şey yazmışın anladık din ödevini bitirdiğini bi kere yazsan yeterliydi

 11. 2013-02-02 #11
  herkes de din ödevim için gerekli demiş yavv =)

 12. 2013-07-15 #12
  Ya tamam da neden herkes din ödevi diye tutturdu he niye canişkom

 13. 2013-07-22 #13
  beden temizliğinin yanında ortamın da temizliği önemli tabi. malum temizlik imandandır. mesela halı yıkama, yerlerin kaliteli deterjanlarla silinmesi, oturduğumuz koltukların yıkanması. çünkü o odada havayı soluyoruz. her zaman aklımıza yerlerin temizliği yere düşen şeyleri yerken gelir ama. aslında bir problem de yürüdüğünüzde siz görmeseniz de havaya yükselen tozlar olacaktır. bu konuda da hassas olmak lazım bence.

 14. 2013-10-02 #14
  teşekkür ederim sağlık,temizlik ve beslenme kulübümün panosu için gerekliydi allah razı olsun hayırlı akşamlar:)

 15. 2013-12-03 #15
  evet bende din ödevime baktım

 16. 2013-12-04 #16
  bence citric daha güzel yazmıştır....:-);-)

 17. 2014-01-10 #17
  Onlaraa cok sagolsun bunun sayesinde hem ogrenmis hemde odevimi yapmis oldum

 18. 2014-10-01 #18
  bu site sayesinde ödevimi biteribildim çok sağolun

 19. 2015-12-28 #19
  Sayenizde çok iyi hazırlandım

  Okunma: 38785 - Yorum: 18 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -