Seyit Onbaşı Hangi Okullarda Okumuştur? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Seyit Onbaşı Hangi Okullarda Okumuştur?

 1. Seyit Onbaşı Hangi Okullarda Okumuştur?

  Seyit Ali Çabuk

  Seyit Ali Çabuk, veya Seyit Ali Onbaşı, (doğum Eylül 1889 - ölüm 1939) I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'nde çarpışan asker.

  1889 yılının Eylül ayında Balıkesirin Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi.

  1909 yılında Osmanlı Ordusu'na katıldı. Balkan Savaşı'nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915'de Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Çatışma sırasında Fransız savaş gemisi Bouvet vurularak hareketsiz kaldı ve batmaya başladı. Gemi mürettebatını kurtarmak için yardıma İngiliz Ocean ve Fransız Irresistible gemileri geldi. Ancak çatışma sırasında Seyit Ali'nin görevli olduğu topun vinci arızalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 275 kg ağırlığındaki top mermilerinisırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, üçüncü atışında İngiliz gemisi Ocean'a isabet sağladı. Atılan mermi geminin bacasından içeri girerek gemiye büyük hasarlar verdi, bu nedenle mürettebat gemiyi terk etmek zorunda kaldı. Bu yüzden komutan ona onbaşılık görevini verdi. O atıştan sonra Seyit Ali Onbaşı'ndan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyid Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali onbaşı yine savaş çıksın yine kaldırırım dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı plastik bir mermiyle çekilebildi.


  Savaşın sona ermesi ile 1918'de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. 1939 yılında hayatını kaybetti.Aynı Zamanda da Bir Babayiğit İdi.

 2. 2009-11-23 #2
  gzl paylaşım tşkler

  Okunma: 2078 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -